برق اميد فرصت صرفه‌جويي را برای همه مشتركان ايجاد مي‌كند/ رابطه رمز ارز و برق اميد

برق اميد فرصت صرفه‌جويي را برای همه مشتركان ايجاد مي‌كند/ رابطه رمز ارز و برق اميد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسن متولي‌زاده" با بيان اين كه در تمام دنيا براي مشتركان برق سياست‌هاي تشويقي و تنبيهي در نظر گرفته مي‌شود، خاطرنشان كرد: در وزارت نيرو بر اساس تجربه سال‌هاي گذشته، سياست‌هاي تشويقي بكار گرفته شد و در همين راستا براي صنايع و كشاورزان پاداش‌هايي اختصاص يافت كه در صورت جابه‌جايي بار مصرفي خود (در ساعت‌هاي گرم 4 ماه خرداد تا شهريور) از اين پاداش‌ها بهره‌مند مي‌شوند.

وي با بيان  اينكه در قالب همين سياست‌هاي تشويقي سال گذشته 350 ميليارد تومان پاداش به صنايع اختصاص يافت و كشاورزان نيز در اين طرح با عدم استفاده از برق در 4 ساعت گرم روز، از 20 ساعت برق رايگان بهره مند شدند، اضافه كرد: با اجراي همين طرح‌ها، پيك مصرف برق در دو سال متوالي تنها با يك درصد رشد و بدون مشكل سپري شد.
مديرعامل توانير همچين به طرح برق اميد پرداخت و گفت: اين طرح مخصوص مشتركان خانگي است و الگوهاي آن نيز از عملكرد خود مردم در سال‌هاي گذشته استخراج شده است.
متولي زاده ادامه داد: به طور متوسط در كل كشور حدود 30 درصد از مشتركان برق در محدوده كم مصرف، 15 درصد پرمصرف و 55 درصد در محدوده خوش مصرف هستند، اما اين تقسيم بندي ارتباطي به محدوده جغرافيايي يا درآمد خانوار ندارد بلكه براساس ميزان مصرف برق آنها شكل گرفته است.
وي با اشاره به اين كه درطرح برق اميد براي مشتركان كم مصرف تخفيف صد درصدي بهاي برق در نظر گرفته شده است، اضافه كرد: به طور معمول بيشترين ميزان مصرف برق در خانوارها به يخچال، سيستم روشنايي و وسايل صوتي و تصويري تعلق دارد و در صورتي كه خانوارها نحوه استفاده بهينه از اين وسايل را رعايت كنند، مي‌توانند در گروه كم مصرف‌ها قرار گرفته و از تخفيف مذكور بهره مند شوند.
وي ميانگين مصرف برق مشتركان خانگي كل كشور را 157 كيلووات ساعت در ماه عنوان كرد و گفت: مشتركاني با اين ميزان مصرف در گروه‌هاي خوش مصرف طبقه بندي مي‌شوند اما مشتركاني كه تا 100 كيلووات ساعت مصرف داشته باشند، مي‌توانند از تخفيف صد درصدي بهاي برق بهره‌مند شوند.
متولي زاده در عين حال برق اميد را طرحي براي همه طبقه‌هاي مصرف برق دانست و گفت: با توجه به اين كه تعرفه هاي برق پلكاني است، حتي مشتركان پر مصرف نيز مي‌توانند با رعايت نكات مديريت مصرفي، از افزايش مصرف برق جلوگيري كنند و با ورود به طبقه خوش مصرف‌ها، بهاي كمتري براي برق بپردازند.
مديرعامل توانير با تصريح بر اين كه در طرح برق اميد تا زماني كه مشتركان مصرف خود را در حد الگوهاي تعيين شده حفظ كنند، مشمول تخفيف صد درصدي بهاي برق خواهند شد، افزود: تا پايان مهرماه براي مشتركان پيامك‌هايي ارسال خواهد شد كه نسبت به گروه مصرفي كه در آن قرار گرفته‌اند، آگاهي پيدا كنند و البته با آموزش‌هاي مستمر، سعي خواهد شد راهكارهاي تغيير و كاهش پله مصرفي هم ارائه شود.
وي درعين حال طرح برق اميد را براي فرصتي براي فعال شدن شركت‌هاي استارتاپي و استخراج كنندگان رمز ارز دانست و خاطرنشان كرد: با توجه به قوانين و مصوبه‌هاي جديد، شركت‌هاي استارتاپي مي‌توانند با سرمايه‌گذاري در كاهش برق مصرفي مشتركان خانگي، از ميزان برق صرفه‌جويي براي استخراج رمز ارز بهره بگيرند كه باعث كاهش هزينه‌هاي استخراج اين نوع ارز نيز خواهد شد.
متولي زاده اظهار اميدواري كرد: با همكاري وزارت آموزش و پرورش، شبكه‌هاي شاد و تلويزيون بتوانيم ضمن آموزش نكات و راهكارهاي بهينه سازي مصرف برق، از طريق آنان خانواده‌ها را نيز براي رسيدن به اين اهداف كمك كنيم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات