درباره درختچه «یاس طاووسی» چه می‌دانیم؟

درباره درختچه «یاس طاووسی» چه می‌دانیم؟

به گزارش شهریار، یاس طاووسی درختچه ای است دارای برگهای کم و گلهای فراوان، یک برگچه ای، بیضی شکل، باریک و نوک تیز و گل آذین آن خوشه ای با نیام بدون کرک است. میوه های نیام قهوه ای رنگند که اواخر مرداد ماه تشکیل می شوند. گلها خود به شکل کیسه مانند به رنگ زرد هستند. از موارد کاربرد این درختچه که جزء درختچه های معطر محسوب می شود، می توان به کاشت به عنوان تک درختچه زینتی، پرچین و ایجاد کنتراست در طراحی اشاره کرد.

نیازهای اکولوژیکی:

درختچه ای با شاخه های فراوان و علفی است، با پوست کاملاً سبز و دارای فرم تقریباً علفی و فرم رویشی آن کپه ای، مقاوم به سرما و کم آبی، دارای فرمی بسیار زیبا به خاطر گلهای فراوان زرد رنگ با کنتراست زرد و سبز، شاخ و برگ های سبز علفی می باشد. خاک معمولی لومی و با نیاز آبی متوسط و با ترجیح مکان آفتابی یا نیمه آفتابی است.

روش تکثیر:

کاشت بذر در شاسی خنک در پاییز یا بهار. ترجیحاً شاسی یا خزانه در بیرون از گلخانه خواهد بود.

از طریق قلمه زدن امکان تکثیر دارد قلمه زدن باید از ساقه های نیمه خشبی در فصل تابستان پس از ریختن گلها و رسیده شدن ساقه ها اتفاق بیفتد.

برای جمع آوری و کاشت مجدد بذور این گیاه پس از سپری شدن دوره رشد درحالی که میان بذور تغییر رنگ داده و اثری از سبزینگی قبلی آن وجود ندارد از روی گیاه به راحتی جدا می شود چیده شده بذور گرد و مدور از داخل نیام خارج و در هوای آزاد و پاک ترجیحاً در سایه خشک و قابل نگهداری می باشد.

پراکنش در سطح شهر:

در تمامی مناطق تبریز این درختچه کاشته شده مخصوصاً در منطقه پنج (سطح چمنکاریهای شهرک رشدیه) بیشتر به چشم میخورد.

پس از گذراندن زمستان بخشی از اندام هوایی این درختچه به واسطه زمستان های سنگین تبریز معمولاً خشک شده و از بین می رود. این بخش از اندام هوایی تحمل سرمای شدید را ندارد ولی با هرس این شاخه ها درختچه مجدداً رشد و نمو کرده و به مرحله گلدهی مجدد می رسد. خشک شدن سر شاخه ها در زمستان ما را از این گیاه نباید نا امید کند. این اتفاق به کررات در شهر تبریز همه ساله اتفاق می افتد.

آفات و بیماری‌ها:

بیماری خاصی و منحصری ندارد به دلیل وجود گلهای معطر و فراوان میزبان حشرات گوناگونی می تواند باشد که خود این میزبانی ممکن است بعضاً گیاه را با آفت گیاهان کناری درگیر نماید.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات