جلسه هم اندیشی مدیرکل حفاظت محیط زیست باسمن های تالابی استان بوشهر

جلسه هم اندیشی مدیرکل حفاظت محیط زیست باسمن های تالابی استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، در این نشست هم اندیشی فرهاد قلی نژاد گفت: براساس اصلاحیه قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور، خوریات و مناطق جزر و مدی نیز به عنوان مناطق تالابی محسوب خواهند شد و به همین خاطر از سال قبل اقداماتی جهت شناسایی این مناطق جزر و مدی به عنوان تالاب را در استان بوشهر شروع کردیم و در نخستین گام، خور بردستان به عنوان یک تالاب در فهرست تالابهای کشور درج شده است.همچنین در ادامه این روند، خورهای سلطانی و لشگری در شهرستان بوشهر نیز در فهرست تالابهای کشور درج شود. و ازهمین طریق خوریات استان مشمول قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالابها شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه گفت: براساس همین امکان جدید که در اصلاحیه قانون تالابهای کشور ایجاد شده، توانسته ایم در باره خور بساتین در منطقه حفاظت شده نایبند، به دلیل ورود فاضلاب، طرح شکایت نماییم و ازهمین رو می توان از امکانهای قانونی در این زمنیه بهره برد.

قلی نژاد افزود: متاسفانه در سالهای گذشته ، استحصال زمین از تالابها و خوریات در استان بوشهر صورت پذیرفته و برای همین دلیل و با استناد به دستور ریاست جموری در دو سال اخیر که به استانداران کل کشور ابلاغ شده، از هرگونه استحصال زمین در خوریات و تالابها منع نموده و ما هم در استان بوشهر با تمام قوا در مقابل این استحصال ایستادگی نموده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در نشست هم اندیشی با سمن های تالابی افزود: در سالهای اخیر تلاش کردیم که مناطق تالابی در استان را در شورای عالی محیط زیست کشور، به مناطق حفاظت شده ارتقا بدهیم و ازهمین رو طرح مطالعاتی گسترده ای را برای منطقه ساحلی-تالابی میان گناوه و دیلم انتخاب شده تا منظرگاه دریایی خلیج فارس به همراه پوشش گیاهی و تنوع زیستی بسیارعالی آن تحت بالاترین سطح حفاظتی قرار گیرد.

قلی نژاد در پایان گفت: در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت است که سمن های زیست محیطی به صورت تخصصی به مباحث تالاب و خوریات استان بوشهر بپردازند.
در این نشست هم اندیشی همچنین مدیران سمن های زیست محیطی فعال در زمنیه تالاب استان بوشهر به ارائه نظر و پیشنهادات خود پرداختند.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات