سه گانه تفکیک ناپذیری به‌نام؛ زندگی، کره زمین و اُزن

سه گانه تفکیک ناپذیری به‌نام؛ زندگی، کره زمین و اُزن

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط‌‌زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی گفت: تخریب لایه‌ی ازن، در انسان نیز کاهش سیستم ایمنی بدن، برونشیت، آسم و حتی انسداد ریه‌ها، سوختگی پوست، ابتلا به سرطان پوست، بیماری‌های چشمی و... را به دنبال دارد و بیان کرد: آسیب عمده به جانوران و گیاهان، درنهایت باعث انقراض زندگی تمام موجودات کره زمین می‌شود.

وی، صنایع برودتی و سردکننده‌ها، سازندگان یخچال‌ها و فریزرهای خانگی، صنعتی و تجاری، صنایع ابر و اسفنج‌سازی، کپسول‌های اطفای حریق، حلال اسپری‌های پاک کننده قطعات الکترونیکی و ساخت کولر خودروها، بخش دفع آفات کشاورزی و .... را از جمله کارخانجات مصرف کننده گازهای مخرب لایه ازن در کشور، بیان کرد و گفت: افزایش مقدار گازهای گلخانه‌ای در جو و پدیده گرمایش جهانی نیز از دیگر عوامل تخریب لایه ازن هستند.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال و بختیاری در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به فعالیت‌های روزمره زندگی مانند؛ محدود کردن استفاده از وسائل نقلیه شخصی، استفاده از مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست، اجتناب از استفاده بی رویه از سموم دفع آفات و علف‌کُش‌ها و استفاده از مواد کشاورزی ارگانیک و کنترل قانونی در استفاده از اکسید نیتروس خطرناک و ... می‌توانیم از لایه ازن حفاظت کنیم.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۴میلادی، به دلیل اهمیت حفاظت از لایه اُزن ۱۶ سپتامبر را به عنوان "روز جهانی برای حفاظت از لایه اُزن " اعلام کرد که به عنوان چارچوب حقوقی بین المللی برای حفاظت از لایه اُزن عمل می کند.

اُزن موجود در لایه ازن برای جانوران و گیاهان سودمند است زیرا از ورود پرتو فرابنفش به زمین جلوگیری می‌کند.

لایه ازن تنها سپر حفاظتی زمین در برابر پرتوهای زیانبار و سرطان‌زای خورشید است. تخریب و سوراخ‌شدن لایه اُزن باعث عبور غیر قابل کنترل تابش اشعه فرابنفش خورشید می‌شود و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به موجودات روی کره زمین وارد می‌شود. این امر سبب افزایش دمای زمین، ذوب شدن یخ‌های قطبی، افزایش آب دریاها، به زیر آب رفتن خشکی‌ها، کاهش محصولات کشاورزی، کندی رشد گیاهان و فجایع طبیعی، مانند گردباد، بهمن، آتش سوزی، سونامی و ... می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات