ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال

ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال

ششمین جلسه با سمن ها  با حضور دبیران این سمن ها در سالن جلسات اداره کل محیط زیست استان همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ، ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال ۱۳۹۹، با موضوع طرح تفضیلی شهر همدان و اقدامات زیست محیطی آن به همراه بررسی شهر سبز پایدار و استماع نظرات دبیران  سمن های استان  برگزار شد.
در این جلسه معاون نظارت و پایش اداره کل اظهار کرد:  همدان با داشتن شهری با قدمت و جامعیت بالا می تواند در اجرای طرح شهر سبز پایدار اثرگذار بوده و الگویی برای دیگر شهر ها باشد .
عربی افزود :  با توجه به پیشینه زیست محیطی و تاریخی شهرهمدان، انتخاب این شهر به عنوان پایلوت نخستین شهر سبز ایران اقدام بسیار ارزشمندی است.
عربی  با تاکید بر ضرورت پرداختن به توسعه پایدار در شهرها تصریح کرد: کیفیت زندگی در دنیای امروز حائز اهمیت است و اگر نتوانیم کیفیت زندگی مطلوب داشته باشیم بدون شک حق شهروندی را رعایت نکرده‌ایم.
وی با بیان اینکه سلامت در یک محیط زیست سالم امکانپذیر خواهد بود، افزود: به منظور تحقق این مهم اخیرا در دنیای امروز تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است.
وی یادآور شد:‌ در اصل ۵۰  قانون اساسی کشور ما به توسعه پایدار توجه ویژه‌ای شده است و این نشان از فرهنگ ارزشمند ایرانی-اسلامی دارد اما به دلایل زیاد از جمله عدم نگاه به توسعه پایدار، بخشی‌نگری و عدم وجود مدیریت یکپارچه هم اکنون در حوزه محیط زیست در فعالیت های توسعه ای با مشکلات متعددی روبه‌رو هستیم.
عربی در ادامه سخنان خود مطالبی در خصوص اهداف توسعه پایدار ، معیار های پایدار شهری ، شهر سیز ، اهداف شهر سبز پایدار و شاخصه های شهر سبز بیان داشتند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد نگرش محیط زیستی در جامعه ظرفیت بزرگی است که می تواند به عنوان یک راهکار در حفظ و حراست از محیط زیست تاثیرگذار باشد افزود:ظرفیت سمن های زیست محیطی در این عرصه را مهم و با اهمیت ذکر کردند  وخواستار ایفای نقش پررنگ تر سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در تفاهم نامه مشترک فی مابین اداره کل حفاظت محیط زیست استان  و شهرداری و شورای اسلامی شدند .
در ادامه جلسه نیز هر یک از دبیران سمن ها به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند که از جمله می توان به مواردی از قبیل :
داشتن ضمانت اجرایی تفاهم نامه ، استفاده از ظرفیت قانونی تفاهم نامه ، بستر سازی مناسب جهت استفاده از ظرفیت نهاد های قضایی و نظارتی ،استفاده از ظرفیت دستگاه هایی از جمله شرکت توزیع برق ، آب و فاضلاب ، مستمر بودن جلسات با حضور تمامی اعضاء ، استفاده از ظرفیت رسانه های جمعی و فضای مجازی ، تلاش جهت رعایت استانداردهای محیط زیستی از قبیل ایزو۹۰۰۱- و ۱۸۰۰۰۱، ۱۴۰۰۰۱ ، بومی سازی شاخصه های شهر سبز در همدان ، مشخص کردن وضعیت موجود محیط زیست شهری در شهرهمدان ، توجه همزمان به نقش نظارتی و اجرایی سمن ها ، لزوم مدون بودن برنامه ها ، متعهد بودن مدیریت ارشد استان به اجرایی نمودن درست موضوع ، لزوم برنامه ریزی مناسب جهت انجام مطالعات علمی و دانشگاهی  اشاره کرد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات