افت شدید منابع زیرزمینی آب در دشت جوین

کوروش ناوی، شهرستان سبزوار /مدیر منابع امور آب شهرستان سبزوار از دیدار نماینده امور آب این شهرستان با مدیر جدید جهاد کشاورزی جوین با هدف بررسی منابع آبی و بحرانی بودن دشت جوین خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی،"محمد ثابتی مقدم "با اعلام این خبر افزود: در این دیدار که ۲۴شهریور ماه در دفتر مدیر جهاد کشاورزی جوین برگزار شد، کوروش ناوی نماینده امور آب این شهرستان با ارائه گزارشی از خدمات آب‌رسانی به این شهرستان و روستاهای مجاور و بیان آماری از منابع آب زیرزمینی گفت: دشت جوین، یک دشت ممنوعه بحرانی بوده و سطح آب زیرزمینی در این منطقه سالانه با افت شدید و چشمگیری روبه‌رو است‌.

نماینده امور آب سبزوار در این نشست تصریح کرد: مدیریت امور منابع آب سبزوار در این مدت تلاش کرد با انجام فعالیت‌های تعادل‌بخشی و فرهنگ‌سازی در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت این کاهش افت و برداشت بی رویه از منابع  زیرزمینی آبی را به حداقل ممکن برساند.

وی خاطرنشان کرد: برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی و سفره های آب در این منطقه باعث نشست زمین و ایجاد شکاف در سطح زمین شده و به تاسیسات زیر زمینی آسیب جدی وارد شده علاوه بر این شوری منابع زیر زمینی آب و مهاجرت کشاورزان و روستاییان را به شهرها نیزبه همراه داشته است.

وی یاد آور شد: نمونه هایی از این نشست زمین و ترک در بخش هایی از دشت جوین در این شهرستان ملموس و قابل رویت است.

ناوی اظهار داشت:کشاورزان و بهره برداران تخلفات آبی را به اطلاع و آگاهی متخصصان امور آب و نمایندگان اجرایی جهاد کشاورزی اطلاع دهند تا از مصرف بی رویه منابع آبی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: معتقدم منابع آبی به نسل های آینده تعلق دارد و باید از این نعمت الهی به نحو شایسته حراست و پاسداری شود و ضمن بهره برداری مناسب و بهینه این امانت الهی را به آیندگان تحویل داد.

در ادامه این نشست قادری، مدیر جدید جهاد کشارزی شهرستان جوین ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت های ثمر بخش مدیران و کارشناسان امور منابع آب سبزوار در رابطه با سامان دهی مصرف آب در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب اظهار داشت: کشاورزان و بهره برداران از منابع آب زیر رمینی در این شهرستان به اهمیت موضوع پی برده اند و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را در دستور کار قرار داده اند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات