غار قلعه کرد استان قزوین سومین زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی در ایران

غار قلعه کرد استان قزوین سومین زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی در ایران

به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین اظهار داشت: روز ۲ مهرماه بعنوان روز غار پاک با شعار" حفاظت از تنوع زیستی غارها " تعیین شده و غارها دارای کارکردها و ارزشهای متعددی هستند که میتوان به ارزش زیبایی شناسی و توریستی، باستان شناسی، مطالعات زمین شناسی، غار نوردی و ورزشی و ذخیره منابع آبی، بوم شناسی و تنوع زیستی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: در استان قزوین تاکنون ۷غار به نام های غار ولی گشنه رود، غار سفید آب، غار قلعه کرد آوج، غار عباس آباد، غار یخی انگول، غار مهاجر بوئین زهرا و غار آکوجان شناسایی شده که خوشبختانه در اکثر این غارها انواع خفاشها وجود دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: غارها محل زندگی خفاشها بوده و از مهمترین گونه های جانوری غارها بشمار رفته که نقش مهمی در اکولوژی حیات پیرامون خود ایفا میکنند.

عباس نژاد گفت: در آخرین مطالعات شناسایی و درجه بندی غارهای استان قزوین، غار قلعه کرد آوج بعنوان زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی کوچک که در رتبه تهدید شده و آسیب پذیر ایران میباشند شناسایی شده واین غار به استناد تحقیقات دکتر فیض اللهی در رتبه سومین زایشگاه شناخته شده این گونه خفاش( بال خمیده کمرنگ) در ایران میباشد

وی ضمن اشاره به لزوم تامین اعتبار برای شناسایی و انجام مطالعات در زمینه غارها، تاکید کرد: فراخوان اعلام غارهای موجود در استان جهت شناسایی از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران اقدام خواهد گرفت و غارهای معرفی شده در کارگروه غارشناسی استان مطرح و جهت تامیین اعتبارات پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.
مدیر کل اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: دو غار سفید آب و قلعه کرد دارای شرایط معرفی به عنوان اثر طبیعی ملی را دارد .
در پایان عباس نژاد بیان داشت: غارها سرمایه های طبیعی و تاریخی هستند که اتفاقات گذشته را به ما نشان می دهند و به علاوه غارها پتانسیل های گردشگری و کارآفرینی استان بوده، بنابراین باید به حفاظت و مطالعه وبرنامه ریزی توجه ویژه شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات