اضافه برداشت چاه‌های مجاز؛ علت اصلی افت سطح آب‌های زیرزمینی ابرکوه

اضافه برداشت چاه‌های مجاز؛ علت اصلی افت سطح آب‌های زیرزمینی ابرکوه

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «سیدعلی مشکات» با بیان این که عمیق‌ترین چاه‌های استان در ابرکوه حفر شده‌اند، اظهار کرد: در این شهرستان چاه‌هایی با عمق 300 متر وجود دارد که تنها 2 لیتر بر ثانیه آبدهی دارند.
مشکات با اشاره به این که در حال حاضر حدود 30 درصد از چاه های کشاورزی استان در ابرکوه حفر شده که سهم 92 درصدی از کل مصرف آب شهرستان را تشکیل می‌دهد، گفت: آبدهی اکثر چاه ها نسبت به گذشته تقلیل یافته و روز به روز از این میزان کاسته می‌شود.
وی میزان برداشت آب از 755 چاه فعال ابرکوه را حدود 90 میلیون مترمکعب در سال عنوان کرد و افزود: این برداشت‌ها در حال و گذشته باعث شده دشت ابرکوه پس از دشت یزد- اردکان بیشترین کسری مخزن در استان داشته باشد.
وی با اشاره به این که شرکت آب منطقه‌ای یزد با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، در ابرکوه اقدامات شاخصی انجام داده است، اظهار کرد: کنتور هوشمند یکی از نوین‌ترین ابزارهای کنترلی مورد استفاده در سال‌های اخیر است که با اندازه گیری میزان پمپاژ آب و محاسبه حجم مصرفی، از بهره برداری غیر اصولی پروانه‌ها جلوگیری کرده و زمینه را برای استفاده بهینه همه ذینفعان از آب فراهم می‌کند.
این مسئول افزود: از آنجا که بیش از 90 درصد آب مصرفی ابرکوه در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این شرکت اقدام به نصب کنتور هوشمند کرده به نحوی که اکنون بالغ بر 98 درصد از چاه های بخش کشاورزی و بیش از 56 درصد چاه های صنعتی این شهرستان مجهز به کنتور هستند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین این شرکت در سال‌های اخیر به طور جدی اقدام به شناسایی چاه‌های غیرمجاز، پر و مسدود کردن آنها و نیز اخذ خسارت از متخلفان و چاه‌های مجاز دارای اضافه برداشت نموده و با توجه به اهمیت موضوع با هرگونه حفاری و عملیات غیر قانونی برخورد می‌کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به جداسازی آب شرب از فضای سبز اشاره کرد و گفت: شهرستان ابرکوه یکی از شهرستان های پیشتاز در زمینه جداسازی آب شرب از فضای سبز است و با تقلیل و حذف گیاهان پرآبخواه گام مهمی در جلوگیری از هدررفت آب برداشته و با جمع آوری و قطع بسیاری از انشعابات شبکه آب شرب شهری و استفاده از آب چاههای غیرقابل استفاده در فضاهای سبز، تاثیر بسزایی در صرفه‌جویی آب شرب داشته‌اند.
این مسئول در پایان با اشاره به این که حفظ آب جز با همراهی مردم امکانپذیر نیست، بیان کرد: امیدواریم با همدلی و رعایت اصول مصرف صحیح آب، از تخریب بیشتر و هدررفت آن جلوگیری و از آن برای نسل‌های آینده و تضمین بقای آنها با جدیت پاسداری کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات