ساخت مسکن‌مهر داخل شهرها برای متقاضیان

ساخت مسکن‌مهر داخل شهرها برای متقاضیان

http://www.bananews.ir/درحالیکه چندی پیش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد برای سهمیه مسکن مهر سال ۹۱ منتظر اعلام نتایج اولیه سرشماری هستیم و قراردادها را با متری ۳۰۰ هزار تومان منعقد می‌کنیم، زمزمه‌های تغییر روش اجرای مسکن مهر شنیده می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  مسکن مهر که اجرای آن در دولت نهم آغاز و در دولت دهم با جدیت بیشتری پیگیری شد همواره به دلیل مکان‌های در نظر گرفته شده برای ساخت، مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان بود به‌طوریکه بسیاری این طرح را در حل مشکل مسکن موثر اعلام کردند مشروط بر این‌که در داخل شهرها ساخته شود.

بر این اساس، کارشناسان وجود زیرساختهای لازم در داخل شهرها و همچنین نزدیک بودن محل سکونت و اشتغال متقاضیان را امری مهم دانسته و اعلام کردند: با توجه به نبود امکانات حمل و نقل مناسب، بهتر است که چنین طرح‌هایی در داخل شهرها و به ویژه بافت فرسوده ساخته شوند.

اکنون حدود چهار سال از آغاز اجرای این طرح ملی می‌گذرد و دو میلیون و ۶۰۰هزار واحد مسکونی مهر در کشور در دست ساخت است که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد آن مسکن مهر شهری است و بنا به اعلام مسوولان این واحد‌ها تا پایان سال ۹۱ بهره‌برداری و تحویل متقاضیان می‌شود.

اما پس از تاکید بسیار کارشناسان اکنون زمزمه‌های تغییر روش اجرای مسکن مهر شنیده می‌شود به این صورت که در سهمیه سال ۹۱ قراردادها به سمت مسکن مهر خودمالکی هدایت می‌شود و متقاضیان مالک عرصه و اعیان، می‌شوند.

در این راستا رییس کانون سراسری انبوه‌سازان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این‌که وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد ساخت مسکن مهر به‌صورت خودمالک را داد، اظهار کرد: فرهنگ مردم به‌گونه‌ای است که می‌خواهند مالک عرصه و عیان باشند.

ایرج رهبر با اشاره به این‌که در این روش دولت متعهد نیست که زمین را تامین کند، ادامه داد: علاوه بر این‌که انبوه‌سازان می‌توانند اقدام به تامین زمین کنند مالکان نیز می‌توانند در ساخت مسکن مهر مشارکت و از تسهیلات مسکن مهر استفاده کنند.

وی با بیان این‌که در این روش ساخت مسکن مهر رقابتی می‌شود، تصریح کرد: انبوه‌سازانی که زمین‌های مناسب‌تری برای ساخت مسکن مهر در نظر بگیرند و با قیمت مناسب‌تر اقدام به ساخت کنند می‌توانند مشتریان بیشتری جذب کنند.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به مشکل کمبود زمین در کلان‌شهرها چه زمین‌هایی را برای ساخت مسکن مهر در نظر می‌گیرید؟ گفت: هدف ما ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده است به این‌صورت که یا در این بافت‌ها با مالکان مشارکت یا اقدام به خرید زمین می‌کنیم.

وی درباره قیمت ساخت تصریح کرد: قیمت ساخت مسکن مهر ۹۹ ساله ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده اما هزینه ساخت مسکن مهر خود مالک رقابتی تعیین می‌شود.

این تغییر روش اجرای طرح مسکن مهر در حالی مطرح شده که وزیر راه و شهرسازی چندی پیش از مذاکره با مشاوران املاک برای انجام کارگزاری مسکن مهر خبر داد تا ۴۰ هزار واحد مسکن مهر که به نظر می‌رسد به دلیل موقعیت مکانی چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند را به متقاضیان واجد شرایط واگذار کنند.

با توجه به این‌که دولت کاهش زمین‌خواری را از آثار اجرای طرح مسکن مهر اعلام می‌کند و معتقد است با اجرای این طرح، مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شده است، به‌نظر می‌رسد باید نظارت کافی بر اجرای طرح مسکن مهر با این روش صورت بگیرد تا باز هم شاهد افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و سو استفاده برخی سودجویان نباشیم به علاوه بهتر است دولت کف و سقفی را برای میزان آورده متقاضیان مشخص کند تا اکنون که این طرح براساس نظر کارشناسان در حال هدایت شدن به داخل شهرها است بتواند دولت را به‌طور واقعی در حل مشکل مسکن کشور که از وعده‌های دولت بوده است، کمک کند.

 

 

    نظرات