بازنگری در قانون نظام‌مهندسی

بازنگری در قانون نظام‌مهندسی


در نشست هم‌اندیشی اعضای کمیسیون عمران مجلس و اعضای هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، توجه به صادرات خدمات فنی و مهندسی و لزوم بازنگری در قانون نظام‌مهندسی مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، این نشست به همت دبیرخانه دائمی صادرات خدمات فنی،مهندسی و با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه و اعضای این کمیسیون، رئیس و هیأت رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، هیأت رئیسه شورای مرکزی،  مدیران وزارت راه و شهرسازی، رئیس و ارکان دبیرخانه دائمی صادرات خدمات فنی،مهندسی و امور بین‌الملل در سالن جلسات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد و حاضران پیرامون موضوعات صادرات خدمات فنی و مهندسی و لزوم بازنگری قانون نظام‌مهندسی به بحث و تبادل‌نظر کردند.

در ابتدا مهندس سعیدیان ضمن خوش‌آمد گویی به حاضرین جلسه، از قبول دعوت و حضور در سازمان، تقدیر و تشکر کرد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن بیان توضیحات جامع و کامل در مورد سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و اقدامات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، خواستار تعامل و همراهی بیشتر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شد.

مهندس سعید سعیدیان ، تعامل دستگاه‌های ذی‌ربط با یکدیگر را موجب هم‌افزایی و نیز تسهیل در امور مردم دانست و افزود: امیدوارم برگزاری چنین نشست‌هایی استمرار و تداوم داشته باشد و با همکاری یکدیگر، به نتایج مطلوبی برسیم.

در همین حال، مقدم راد، رئیس دبیرخانه صادرات خدمات فنی مهندسی و روابط بین‌الملل نیز با توضیحاتی در مورد نحوه تشکیل دبیرخانه، گزارشی از اقدامات این دبیرخانه ارائه و حضور مهندسان ایرانی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و سایر کشورها را از نتایج تأسیس دبیرخانه دائمی صادرات خدمات مهندسی عنوان کرد.

مقدم راد از تمام افراد ذی‌نفوذ و تأثیرگذار ازجمله نمایندگان محترم مجلس و وزارت امور خارجه برای همکاری و حضور سفرا و وزرای کشورهای دیگر و سایر نهادها و سازمان‌ها تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه نشست مهندس بهمن مؤمنی مقدم، مدیر اجرایی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نیز با تبیین شرایط فعلی اقتصادی کشور، به کمبود منابع مالی و سرمایه‌های انسانی اشاره و تاکید کرد: در شرایط موجود چاره‌ای جز تقویت بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای نداریم.

وی همچنین به بیان تجربه‌های موفق دنیا در این خصوص پرداخت.

مهندس مؤمنی مقدم همچنین بابیان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیم پیش  قراولان سازندگی در کشور، آمادگی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان را به‌منظور همکاری‌های بیشتر با مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

عضو هیأت رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور همچنین با اشاره به لزوم بازنگری قانون نظام‌مهندسی افزود: موفقیت در امور درگروی مشارکت و همدلی تمامی سازمان‌های مرتبط با موضوع است و نظرخواهی از ارکان مربوطه، نظیر وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی به نتیجه، کمک خواهد کرد.

در ادامه نشست مجید جی‌افرام  عضو شورای مرکزی نظام مهندسی اظهار داشت: نبود رقابت سالم بین شرکت‌های صادرکننده، نبود حمایت سیاسی از صادرکنندگان و تورم باعث شده است که میزان درآمد کشور از صادرات خدمات فنی و مهندسی کاهش یابد.

جی‌افرام با اشاره به درآمد ایران از صادرات خدمات نظام مهندسی، اظهار کرد : در سال ۹۰ درآمد دنیا از صدور خدمات فنی و مهندسی ۹۰ میلیارد دلار بوده که از این رقم، ایران سهم ۱.۶ درصدی داشته است.

او افزود: اما باتوجه به تشدید تحریم‌ها این رقم برای ایران در سال ۹۸ به حدود ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در این بخش از سایر کشورها عقب مانده‌ایم، گفت: یکی از مهمترین مشکلات، وجود بروکراسی‌های شدید بر سر راه شرکت‌های صادرکننده است.

جی‌افرام ادامه داد: یکی از موثرترین راهکارها برای افزایش صادرات خدمات مهندسی تشکیل کنسرسیوم شرکت‌های صادراتی است تا بتوانیم در بازار جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی گفت: با وجود چنین تورمی در کشور نباید ما از رقابت با سایر کشورها در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی عقب بمانیم.

او توضیح داد: ایجاد تشکیلات موثر و شرکت های بلند پایه و همچنین کنسرسیوم های صادراتی باعث می شود که میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی افزایش یابد.

جی افرام تصریح کرد: ما بارها این موضوع را اعلام کرده ایم و امیدواریم کمیسیون عمران مجلس بتواند اقدامات لازم و برنامه‌ریزی‌های موثر در این بخش را انجام دهد تا شاهد افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی باشیم.

او اظهار کرد: نظام‌مهندسی، توانمندی های زیادی دارد اما متاسفانه در این بخش نتوانستیم از این توانمندی ها استفاده کنیم اما سعی می کنیم با ایجاد دبیرخانه و کمیته‌ بررسی شاهد ارتقای این موضوع باشیم‌.

همچنین موضوع لزوم بازنگری قانون نظام‌مهندسی از دیگر موارد مطرح‌شده در این نشست بود و حاضرین در این مورد به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

البته دکتر رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در این نشست به موضوع معیشت مهندسان و فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پرداخت و با اشاره به رکود حوزه مسکن گفت: با یک مدیریت صحیح می‌توان هم از فروش فضای سبز شهری جلوگیری و هم مشکل مسکن را در کشور حل کرد.

وی، توان مهندسان را برای ارائه خدمات و صادرات خدمات فنی،مهندسی بسیار بالا عنوان کرد و گفت: در بحث صادرات نظام‌مهندسی وزارت امور خارجه نقش مهمی دارد به‌طوری‌که می‌تواند شرکت‌های صادرکننده را موردحمایت قرار دهند. وی نقش سفرای کشورمان در کشورهای دیگر را مؤثر عنوان کرد و اظهارداشت: در حال حاضر سفرای کشورمان در بخش سیاسی متمرکز هستند و باید بخش اقتصادی را هم فعال کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اینکه برخی تصور کنند نظام‌مهندسی ابزاری برای وزارت راه و شهرسازی و یا شهرداری‌ها می‌باشد، اشتباه است و کمیسیون عمران از استقلال نظام‌مهندسی دفاع می‌کند. البته انتظار ما از سازمان نظام‌مهندسی این است که کیفیت ساخت‌وساز را بتواند افزایش دهد چراکه در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در بافت فرسوده و آسیب‌پذیر زندگی می‌کند و سازمان نظام‌مهندسی باید کمک کند تا احیای بافت فرسوده هر چه سریع‌تر و قوی‌تر انجام شود.

در همین حال، دکتر احمد جباری دبیر اول کمیسیون عمران با اشاره به فعالیت انجام شده در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی و آموزش های لازم برای ارتقای پایه مهندسان, پیشنهاد کرد که یک کمیته مشترک بین سازمان نظام مهندسی و دبیرخانه دائمی تشکیل و در این کمیته نمایندگان کمیسیون عمران و سازمان حضور داشته باشند تا بتوانند از توان حمایت مجلس در پیشبرد کار و توسعه صدور خدمات مهندسی و توسعه اقدام نمایند. همچنین جلسات مشترکی نیز در این رابطه پس از همکاری های لازم تشکیل شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات