صرفه‌جویی 25 هزار میلیارد تومانی صنعت برق با نوسازی نیروگاه‌های حرارتی

صرفه‌جویی 25 هزار میلیارد تومانی صنعت برق با نوسازی نیروگاه‌های حرارتی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسماعیل نمازی" با اعلام این خبر افزود:‌ نیروگاه‌های حرارتی در کشور یا دارای توربین‌های بخار یا دارای توربین‌های گازی و یا سیکل ترکیبی (توربین گازی و بخاری) هستند؛ دو پارامتر ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط، در میزان توان خروجی توربین‌های گازی بسیار موثر است؛ به طوری که هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود و دمای محیط افزایش یابد شاهد کاهش توان خروجی توربین خواهیم بود.
نمازی خاطرنشان کرد: ظرفیت نامی یک توربین به معنای این است که این توربین در شرایط ایزو (یعنی در سطح دریا) و در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد چه مقدار تولید برق دارد و حدودا هر ۱۰ درجه که دمای محیط نسبت به دمای ایزو افزایش می‌یابد، ۶.۵ تا ۷ درصد توان خروجی توربین را کاهش می‌دهد.
وی ادامه داد: نمی‌توان در پارامتر ارتفاع از سطح دریا که محل واقع شدن نیروگاه است تغییری ایجاد کرد، اما می‌توان با خنک‌سازی هوای ورودی به توربین و کاهش اثر دمای بالای محیط، توان خروجی آن را بهبود داد. بدین منظور در چند سال اخیر با خنک ‌کاری هوای ورودی و تغییر زاویه پره راهنمای هوای ورودی به کمپرسورتوانسته‌ایم بخشی از توان از دست رفته نیروگاه‌های گازی در تابستان را جبران کنیم.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه از سال 95 تاکنون با اجرای پروژه‌های ارتقای توان عملی واحدهای گازی یک هزار و 565 مگاوات به توان تولید نیروگاه‌های حرارتی افزوده شده است، گفت:‌ همچنین در این مدت با اجرای طرح‌های رفع محدودیت‌های تولید در واحدهای قدیمی بخار توانسته‌ایم 464 مگاوات به توان نیروگاه‌های موجود بیفزاییم.
نمازی با اشاره به افزایش دو هزار و 29 مگاواتی توان تولید نیروگاه‌های حرارتی با اجرای طرح‌های بهسازی و نوسازی، گفت: برای احداث یک نیروگاه جدید هزار مگاواتی حدود 15 هزار میلیارد تومان سرمایه‌‎گذاری نیاز است؛ ولی افزایش دو هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید و ارتقای توان نیروگاه‌‌های موجود تنها با سرمایه‌گذاری 427 میلیارد تومانی انجام شده است.
وی تاکید کرد: بر اساس مصوبه هیئت تنظیم بازار برق، اگر نیروگاهی در زمینه اجرای خنک کاری هوای ورودی واحدهای گازی سرمایه‌گذاری کند، درآمد آمادگی آن در بازار برق با یک ضریب افزایشی پرداخت خواهد شد تا حداکثر ظرف پنج سال بازگشت سرمایه‌ اجرای پروژه صورت گیرد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات