باغستان قزوین، ریه های تنفسی شهر، نیاز به حمایت

به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در کارگروه مقابله با گرد و غبار استان که در سالن جلسات مدیریت بحران قزوین برگزار شد، اظهار داشت: استان و مسئولین شهرستان قزوین استراتژی واحدی در خصوص حفاظت از باغستان نداشته در حالی که نقش هرکدام از دستگاه های اجرایی مشخص است.

وی افزود: به موجب اهمیت موضوع و همچنین ایجاد یک استراتژی واحد در خصوص حفاظت از باغستان‌ در قزوین مطالعاتی در مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری انجام شده و رئیس جمهور نیز دستوراتی را برای احیای باغستان‌ قزوین صادر کرده است.

عباس‌نژاد عنوان کرد: کنترل سیلاب‌ها و برطرف کردن ریزگردها از کارکردهای اساسی باغستان به شمار می‌روند و به همین سبب باید از باغستان قزوین با دقت، حراست و نگهداری شود.

وی خاطرنشان کرد: باغستان قزوین در سیلاب سال ۹۸ مانع وارد آمدن خسارات جدی به شهر شد اما متاسفانه برخی از مسئولان و متولیان امر نسبت به این موهبت الهی بی‌توجه هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: حدود ۲۰ میلیون متر مکعب پساب صنعتی در استان قزوین وجود دارد که باید با مدیریت صحیح و روش‌های تصفیه بیولوژیک به تالاب الله آباد منتقل شوند.

وی با بیان اینکه پساب با فاضلاب تفاوت عمده‌ای دارد و قطعاً برای خاک مشکلی ایجاد نمی‌کند افزود: پساب از پیش تصفیه ‌شده است و می‌توان از آن برای کشاورزی غیر مثمر استفاده کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین خاطرنشان کرد: انتقال پساب‌های صنعتی به تالاب یعقوب آباد می‌تواند منجر به احیای آب‌های زیرزمینی، تالاب‌ها و در نهایت دشت الله آباد شده و یکی از کانونهای گرد و غبار کشور را ترمیم کند.

در ادامه جلسه علی فرخزاد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با انتقاد از عملکرد دستگاه های متولی حفاظت باغستان قزوین گفت: باید با هر دستگاهی که در نگهداری باغستان قزوین کوتاهی می‌کند مطابق قانون برخورد شود.

علی فرخزاد اظهارکرد: دستگاه‌های متولی رسیدگی، حراست و حفاظت از باغستان مشخص هستند و باید بیش از پیش نسبت به این امر توجه ویژه داشته باشند و هر کدام از دستگاه های اجرایی استان نقش خود را در حفاظت و احیاء باغستان سنتی قزوین ایفاد نمایندو در خصوص برخورد با کم کاری دستگاه های اجرایی در این خصوص مماشات نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه وضعیت فعلی از تعارف گذشته و امروز باغستان قزوین در شرایط نامناسبی قرار دارد، افزود: متاسفانه دستگاه‌هایی که باید برای توسعه و حراست از باغستان اهتمام داشته باشند هیچ گونه خروجی مطلوبی ندارند به همین سبب باید با این دستگاه‌ها مطابق قانون برخورد شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین تصریح کرد: دستگاه‌های مربوطه تا یک هفته فرصت دارند تا گزارش عملکرد خود را به استانداری ارائه دهند در حالی که دبیر شورای باغستان نیز موظف است مصوبات جلسات قبل را پیگیری کند.

فرخزاد خاطرنشان کرد: باید کمیته‌ای در مورد ریزگرد تشکیل شود تا راهکارهای موجود در زمینه این موضوع بررسی و موارد زود بازده در اسرع وقت اجرایی شود.
وی افزود: باید میزان درصد سهم آلاینده‌ها در بخش‌های مختلف استخراج و به تناسب تصمیمات بعدی اتخاذ شود به همین سبب باید در هفته آینده بازدیدی از نیروگاه شهید رجایی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: باید پیش‌بینی‌های لازم را در نظر بگیریم تا با نزدیک شدن به فصل سرما مشکلاتی که در مورد آلودگی هوا در زمستان سال گذشته وجود داشت تکرار نشود.

​​​​​​​

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات