آمار و برنامه‌ریزی یکی از مهمترین مؤلفه های مدیریت و توسعه است

آمار و برنامه‌ریزی یکی از مهمترین مؤلفه های مدیریت و توسعه است

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین، منتظری بیان کرد: اول آبان ماه، مصادف با روز ملی آمار و برنامه‌ریزی، روز بهره‌گیری از احساس مسئولانه، وظیفه‌شناسی ارزشمند و تخصّص و تجربه کارکنان گروه آمار و مهندسی اطلاعات و گروه برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین است که همواره اثربخش و تأثیرگذار عمل کرده‌اند.

منتظری ضمن تبریک روز آمار و برنامه‌ریزی به کارکنان خدوم شهرداری قزوین گفت: توسعه در هر جامعه‌ای نیازمند برنامه‌ریزی است و در جهان امروز، هیچ برنامه توسعه‌ای بدون دستیابی به آمار صحیح محقق نمی‌شود. برنامه‌ریزی اساسی‌ترین شاخص برای مدیریت قلمداد می‌شود و آمار و اطلاعات و برنامه‌ریزی و مدیریت از حلقه‌های توسعه به شمار می‌روند. در این مسیر آمار و اطلاعات به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای برنامه‌ریزی، همچون چراغی است که با روشن کردن نقاط تاریک به ما کمک می‌کند تا با انجام تجزیه، قدرت قضاوت پیدا کنیم. توسعه بدون برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی بدون آمار و اطلاعات دست‌نیافتنی است .

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی مبتنی بر دانش افزود: مدیریت شهری ترکیبی پیچیده و ناهمگون از پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیست‌محیطی و کالبدی است که این امر چگونگی شناخت شرایط و تصمیم‌گیری مدیران در امور متنوع شهری را دشوار می‌سازد. در چنین شرایطی اتخاذ تصمیمات مبتنی بر واقعیت و دانش و فاصله گرفتن از برنامه‌ریزی غیرواقع‌گرایانه، تنها در سایه شناخت کامل و همه‌جانبه امکان‌پذیر خواهد بود.

منتظری تصریح کرد: مدیریت مناسب شهر، مستلزم وجود ابزارها و پیش‌شرط‌ های ویژه‌ای است که در تصمیم‌سازی مناسب و حرکت در مسیر تحقق منافع شهر و شهروندان، شناخت کامل و همه‌جانبه از وضعیت کنونی شهر می‌باشد که پایه و اساس این شناخت، آمار و اطلاعات به‌عنوان ابزاری ضروری برای برنامه‌ریزی خواهد بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمع‌آوری داده‌های به‌روز، به عنوان یک امر ضروری تلقی می‌شود. اگر به‌دنبال توسعه هستیم، توسعه موردنظر بدون برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی بدون آمار و اطلاعات محقق نمی‌شود؛ بنابراین توسعه، برنامه‌ریزی و آمار و اطلاعات لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین با اشاره به اینکه شهرداری قزوین در راستای وظایف ذاتی خود که توسعه پایدار شهری و تحقق منافع شهروندان است به موضوع آمار از جایگاه ویژه‌ای می‌نگرد ادامه داد: در پرداختن به این مهم همواره گردآوری و تحلیل اطلاعات در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا با جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات و کسب شناخت کامل از وضع موجود و ارزیابی از عملکرد گذشته، در تدوین برنامه‌های آینده‌نگرانه و اتخاذ تصمیمات واقع‌بینانه و تحول‌گرایانه خود با لحاظ عدم قطعیت‌های محیطی و توجه به موضوعات مختلف نسبت به تدوین برنامه‌های راهبردی-عملیاتی پابرجا و ارائه تصویری شفاف، جامع و فراگیر از وضعیت کنونی شهر در مسیر دستیابی به اهداف توسعه و تعالی شهر و ارتقاء کیفیت خدمات که شایسته شهروندان عزیز است حرکت کنیم.

پایان پیام.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری قزوین

  منبع خبر

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین یک شهرداری در شهر قزوین می باشد

   نظرات