تغییر شکل تامین آب آشامیدنی استان از آبهای زیر زمینی به سطحی...

استاندار گلستان با اشاره به اینکه قریب به ۹۷ درصد آب آشامیدنی در استان از آبهای زیر زمینی تامین می‌شود, اظهار کرد: باید با استفاده از ظرفیت آب پشت سدها و شیرین سازی آب دریا نسبت به تامین آب آشامیدنی مردم اقدام کنیم و تغییر شکل تامین آب آشامیدنی در استان امری ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، دکتر هادی حق شناس در جلسه جمع‌بندی سفر مهندس تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد دستگاه های اجرایی تصریح کرد: بر اساس دیدار با وزیر نیرو مقرر شد قریب به ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه آب, برق فاضلاب و انرژی در گلستان تعریف شود بگونه ای که میزان ۳۵۰ میلیارد تومان در سال جاری, هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال آینده و ۳ هزار میلیارد تومان در برنامه هفتم توسعه به گلستان تخصیص داده شود تا بتوانند عقب‌ماندگی‌های گذشته در حوزه انرژی را رفع نماید.

استاندار گلستان گفت : تامین آب شرب مردم از منابع آبی غیر از آب های زیرزمینی یکی از اولویت های ماست که باید بتوانیم با استحصال آب دریا و نمک زدایی آن , شیرین سازی آب برای شهرهای غرب استان را اجرایی نماییم.

دکتر حق شناس خاطر نشان کرد: یکی از بزرگترین پروژه های آبی استان سد نرماب است که با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی مخزن این سد به آبگیری خواهد رسید و با همکاری و تامین اعتبار وزارت نیرو این پروژه تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به مرحله آبگیری می رسد و از اهداف آن تامین آب شرب ۵۵۰ هزار نفر از مردم استان است.

وی با اشاره به اهمیت پروژه های فاضلاب در استان یادآور شد : در پروژه فاضلاب شهرستان شهر گنبد کاووس خط انتقال ایجاد شده اما نیاز است شبکه انتقال نیز ایجاد گردد و همچنین پروژه فاضلاب در شهرهای آزادشهر, علی آباد و گرگان هر چه سریعتر تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد.

استانداری گلستان لایروبی رودخانه های استان را مسئله‌ی پراهمیت دانست و یادآور شد : از ۲ هزار ۹۰۰ کیلومتر مسیر رودخانه های استان قریب به هزار کیلومتر نیازمند لایروبی است که ۴۰۰ کیلومتر آن پس از سیل اجرایی شده و هم اکنون قریب به ۶۰۰ کیلومتر باقیمانده و باید هرچه سریعتر جهت پیشگیری از خطرات احتمالی سیلاب های آتی اجرایی شود.

اولویت در گلستان استفاده از تامین آب شرب از منابع آب سطحی است

همچنین در این جلسه معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار کرد: همکاری لازم را برای تخصیص آب دریا برای شهرهای ساحلی و گرگان خواهیم داشت.

مهندس تقی زاده خامسی تصریح کرد: اولویت در گلستان تغییر بالانس آب شرب از زیر زمینی به آب سطحی و شیرین سازی آب دریاست و باید مسئولین استان به تنوع تامین مالی برای پروژه ها برای اجرای پروژه ها توجه کنند.

وی افزود: گلستان ظرفیت بسیار بالاتری برای اجرای پروژه های صنعت آب در استان دارد و باید بتوانیم در بخش تامین آب شرب از منابع سطحی، استفاده از ظرفیت دریا و افزایش ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب تلاش بیشتری کنیم تا نتایج موثرتری را شاهد باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به کمبود اعتبارات دولتی نیاز است همگی به فکر تنوع تامین مالی در اعتبارات و پروژه ها باشیم و استفاده از فاینانس داخلی (ماده 56) و همچنین مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروزه ها ضروریست.

لازم به ذکر است در این جلسه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی به بیان نقطه نظرات و دغدغه های استان در حوزه آب, فاضلاب , برق و انرژی  پرداختند و مدیران عامل آب منطقه ای و آبفا توضیحاتی ارائه کردند.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات