بازدید معاون وزیر امور خارجه از سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی

بازدید معاون وزیر امور خارجه از سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی

معاون وزیر امور خارجه و هیئت همراه متشکل از تعدادی از مدیران کل و روسای بخش‌های سیاسی و حقوقی این وزارتخانه از سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی در استان آذربایجان شرقی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی دکتر عراقچی و هیئت همراه که به منظور بررسی آخرین وضعیت مناطق مرزی کشورمان و بازدید میدانی از محل مناقشه اخیر دو کشور آذربایجان و ارمنستان به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود، ضمن قدردانی از عوامل اجرایی سد بزرگ خداآفرین و مرزبانی در تامین امنیت منطقه گفت: مسائل و موضوعات مربوط به طرح‌های عمرانی مرزی و تعهدات کشورهای درگیر در مناقشه اخیر، در پیگیری‌های وزارت خارجه مورد بررسی و رایزنی خواهد قرار خواهد گرفت.

در این بازدیدها، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در خصوص مشخصات فنی، اهداف، پیشرفت فیزیکی و مسائل و مشکلات اخیر سد های مذکور توضیحاتی ارائه داد .

به گفته مهندس یوسف غفارزاده، سد خاکی خداآفرین به عنوان یکی از بزرگترین سدهای خاکی شمال غرب کشور در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از تبریز با حجم مخزن یک میلیارد و ششصد و ۱۲ میلیون مترمکعب و حجم آب تنظیمی ۲ میلیارد مترمکعب، با هدف تامین سالانه یک میلیارد مترمکعب حقابه ایران، مهار سیلاب، توسعه آبزی پروری و شیلات و تولید ۵۵۰ گیگاوات ساعت برق در سال به صورت مشترک با کشورهای جمهوری آذربایجان بر روی رودخانه ارس احداث شده و در حال حاضر ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی همچنین تأکید کرد: سد انحرافی تنظیمی قیز قلعه سی نیز با هدف تامین آب مورد نیاز شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین، تولید برق سالانه ۲۷۰ گیگاوات ساعت در ۱۲ کیلومتری پایین دست سد خداآفرین احداث شده و در حال حاضر از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

یادآور می‌شود شبکه آبیاری و زهکشی سد خداآفرین، بزرگترین شبکه آبیاری و زهکشی در شمال غرب ایران، دارای ۱۴۴ کیلومتر کانال اصلی است که ۵۲ کیلومتر آن در استان آذربایجان شرقی و ۹۲ کیلومتر آن در استان اردبیل قرار گرفته است.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات