بارقه‌های امید برای احیای منابع آب‌ زیرزمینی دشت مرند در استان آذربایجان شرقی

بارقه‌های امید برای احیای منابع آب‌ زیرزمینی دشت مرند در استان آذربایجان شرقی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، یوسف غفارزاده در این باره افزود: استقرار مدیریت مشارکتی در دشت مرند یکی از پروژه‌های پایلوت طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در سطح کشور است که با توجه به نتایج مثبت آن به عنوان الگو، در دستورالعمل جدید استقرار مدیریت مشارکتی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، اجرای آن با ۱۲ گام اجرایی در کلیه دشت‌های کشور قابلیت اجرایی دارد .
وی همچنین در مورد این پروژه اظهار کرد: استقرار مدیریت مشارکتی در دشت مرند در ۵۴۵ حلقه چاه فعال کشاورزی که به صورت شرکایی اداره می‌شد در حال اجراست و حدود 20 هزار بهره بردارآب زیرزمینی را شامل می‌شود .
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی پروژه مدیریت مشارکتی دشت مرند از سال ۱۳۹۶ شروع شده و هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، چهار تعاونی تولید روستایی بناب مرند، دولت آباد، یامچی و کشکسرای در چهار بخش دشت در حال شکل‌گیری هستند و دو تعاونی روستایی میشو و النجق نیز قبلاً تشکیل شده است .
وی افزود: برای اولین بار در سطح کشوردر دشت مرند، هیئت امنای چاه‌ها در روستاها و بخش‌ها ایجاد شده است .
به گفته وی 79 نفر در هیئت امنای منتخب ۴۵ روستای دشت مرند عضو هستند، ضمناً برای اجرای این پروژه با همراهی کلیه دستگاه‌های اجرایی و بهره برداران ۱۳00 جلسه کارگاهی، توجیهی، برنامه‌ریزی و طرح ریزی برای ذینفعان برگزار شده که نتیجه آن احیا و بهبودی وضعیت آب‌های زیرزمینی این دشت بوده است .
غفارزاده اعلام کرد: طی سه سال گذشته با همکاری این شرکت و شرکت توزیع برق استان، صاحبان چاه‌ها در دشت مرند در ساعات اوج مصرف برق، چهار ساعت چاه‌های خود را خاموش می‌کردند که این اقدام باعث مدیریت مصرف آب و برق و استفاده بهینه از آب‌های زیرزمینی گردید .
وی خاطرنشان کرد: در بناب مرند با همکاری هیئت امنا و صاحبان چاه‌ها، سه نهر مهم که آب‌های سطحی و آب‌های زیرزمینی منطقه را به اراضی می‌رساند با همکاری جهاد کشاورزی و مشارکت مردم در حال بهسازی است و با اتمام کار آنها در مصرف آب‌های زیرزمینی ۱۹ حلقه چاه شاهد تاثیر مثبت خواهیم بود .
به گفته مدیرپروژه مدیریت مشارکتی طرح احیا وتعادل بخشی آبهای زیر زمینی، آبیاری صرفه جومحور، لوله‌گذاری اراضی پایاب چاهها در 1۵۰ حلقه چاه در کل دشت به منظور کاهش مصرف و استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی در دست اقدام است .
محمدحسین دباغی گفت: در حال حاضر لوله‌گذاری ۷۰ حلقه از این چاه‌ها پایان یافته و این موضوع تأثیر بسزایی در کاهش اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی در این منطقه خواهد داشت .
به گفته وی با توجه به اینکه به‌زراعی یکی از محورهای استقرار مدیریت مشارکتی تعریف شده، در بناب مرند به عنوان دشت پایلوت با همکاری جهاد کشاورزی و صاحبان چاه‌ها، کاشت زعفران و گل سرخ در دست اقدام است که طی دو سال این اراضی از ۱۵۰ هکتار به ۲۵۰ هکتار افزایش یافته و امید است در کل دشت تسری یابد، با تغییر الگوی کشت مذکور مصرف آب‌های زیرزمینی نیز کاهش محسوسی خواهد داشت .
وی همچنین در این گفتگو با اعلام اینکه این پروژه ظرف چند ماه آینده به اتمام می‌رسد از تسری این تجربه در کلیه دشت‌های استان به ویژه در سه دشت شبستر، صوفیان و تسوج خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با استقرار مدیریت مشارکتی وضعیت آبخوان‌های زیرزمینی این مناطق را هم با استفاده از تجربه دشت مرند بهبود بخشیم .

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات