ممنوعیت تردد در اطراف تالاب میقان/دفن بهداشتی لاشه ۲۵۱ پرنده

ممنوعیت تردد در اطراف تالاب میقان/دفن بهداشتی لاشه ۲۵۱ پرنده

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان مرکزی، رضا میرزایی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی روز گذشته(چهارشنبه، ۵ آذر ۹۹) در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به بروز اولین نشانه‌ها از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، اظهار کرد: طبق پایشی که داشتیم و محیط‌بانان ما از سطح تالاب و هشداری که قبلا سازمان دامپزشکی داده بود، که کشورهای شمالی همسایه ایران درگیر این آنفلوآنزای فوق حاد شدند، سازمان محیط زیست پایش گسترده‌ای را در سطح تالاب‌های کشور آغاز کرد.

رضا میرزایی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی  با اشاره به آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در تالاب میقان این استان، اظهار کرد: لاشه‌های پرندگانی که بر اثر ابتلا به این آنفلوآنزای حاد از سوی کارشناسان محیط زیست استان جمع‌آوری شد.

وی افزود: پس از بررسی‌های اولیه و بروز نشانه‌هایی از بی‌حالی پرندگان، کارشناسان محیط زیست استان مرکزی به احتمال ابتلای آنها به بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان مشکوک شدند که بلافاصله، لاشه‌ها برای تشخیص قطعی، به دامپزشکی منتقل شدند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: پس از انجام آزمایشات لازم بر روی لاشه پرندگان از سوی دامپزشکی، بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان تایید شد.

میرزایی همچنین از جمع‌آوری لاشه ۲۵۱ پرنده در اطراف تالاب میقان اراک خبر داد و گفت: به دلیل جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در این منطقه، تردد به مناطق اطراف این تالاب نیز تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: با تایید ابتلای این پرندگان در تالاب میقان اراک به آنفوآنزای حاد از سوی دامپزشکی استان مرکزی، جهت جلوگیری از شیوع این بیماری، دفن بهداشتی این لاشه‌ها در دستورکار قرار گرفت و انجام شد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات