بیانیه 430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان

بیانیه 430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان

430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان اصفهان بیانیه صادر کردند.

به گزارش«پارما» در این بیانیه آمده است: جناب آقای دکتر عباس رضایی استاندار ارجمند و نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران در استان اصفهان
سلام علیکم؛
همانگونه که مستحضرید کیفیت هوای شهر اصفهان و تعدادی دیگر از شهرها و شهرستان های استان  طی سال های اخیر با وضعیتی رو به رو شده است که به جای شمارش روزهای دارای هوای آلوده و ناسالم ناچار به شمارش روزهای دارای هوای پاک و سالم هستیم.
لذا ما امضا کنندگان این بیانیه به عنوان شماری از پنج میلیون نفر شهروند ساکن استان و همچنین به عنوان وکلای دادگستری که دفاع از حقوق شهروندان را رسالت اجتماعی خود می دانیم، موارد ذیل را اعلام می داریم:
1- «حق بر سلامت» و «حق بر محیط زیست» به عنوان دو حق پذیرفته شده از حقوق بشری، در موازین بین المللی و قوانین موضوعه کشورها نهادینه و ساز‌ و کارهای دادخواهی موثر آنها نیز پیش بینی شده است. این دو حق در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران من جمله بند دوازده از اصل سوم و اصل پنجاهم به رسمیت شناخته شده و در قوانین عادی کشور همچون قانون هوای پاک مصوب 1396 نیز تصریح و تثبیت شده است. همچنین مسئولیت ایفای این دو حق شهروندان بر عهده ارکان و نهادهای حاکمیتی قرار گرفته است.
2- بر اساس یافته های دو پژوهش که به سفارش مدیریت شهری اصفهان و توسط "دانشگاه اصفهان" و "دانشگاه صنعتی اصفهان" انجام شده است، در سهم بندی منابع مختلف در انتشار آلاینده های هوا در خصوص ذرات معلق آلاینده (PM)، سهم صنایع و صنوف فعال در سطح استان نزدیک به 95.4 درصد، منابع متحرک جاده ای و غیرجاده ای نزدیک به 4.5 درصد و منابع مسکونی و تجاری 0.1 درصد ارزیابی شده است. انتشار و انباشت ذرات معلق آلاینده(PM)  در روزهای سرد سال موجب تاری هوا و کاهش میدان دید شده و سبب بروز سرطان، بیماری های قلبی عروقی، ریوی و... می شود.
همچنین بر پایه این دو پژوهش در خصوص آلاینده مونوکسید کربن (CO) ، سهم صنایع و صنوف 18.6 درصد، منابع متحرک جاده ای و غیر جاده ای حدود 81 درصد و منابع مسکونی و تجاری 0.5 درصد اعلام شده است.
به منظور جلوگیری از اطاله کلام از ذکر سهم منابع در انتشار آلاینده های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن (NOx) ، دی اکسید گوگرد (SO2) و ترکیبات آلی فرار( VOC)خودداری می گردد.
3-با توجه به داده های فوق الذکر، وضعیت امروز محیط زیست استان اصفهان، ریشه در نوع رویکرد توسعه صنعتی استان طی پنج دهه ی گذشته دارد. بنظر می رسد شرایط موجود گواه این ادعاست که ادامه روند توسعه صنعتی استان نتیجه ای جز ادامه مصرف و تخریب منابع محیط زیستی و در نتیجه نقض «حق بر سلامت» و «حق بر محیط زیست» شهروندان و نسل آینده ندارد.
استان اصفهان با توجه به داشته های فرهنگی، اقلیمی و تاریخی خود ظرفیت لازم به منظور توسعه بر مبنای صنایع خلاق،انواع  رسته های صنعت گردشگری و اقتصاد دانش بنیان به عنوان صنایع سبز را دارد.
همچنین لزوم گسترش حمل و نقل عمومی پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل در بخش عمومی و خصوصی و استفاده از انرژی های پاک انکار ناپذیر است.
ما امضاء کنندگان این بیانیه با علم و درک نسبت به شرایط سیاسی داخلی و بین المللی، وضعیت اقتصادی کشور، امکانات و محدودیت ها و هزینه های گزاف این تغییر رویکرد و همچنین لزوم توجه دقیق به جوانب فرهنگی و اجتماعی آن، بر این باوریم که حاکمیت در سطح ملی و استانی موظف به اتخاذ تصمیماتی بزرگ برای حل این معضل بزرگ در جهت ایفای حقوق مردم بوده و خواهد بود.
شایان ذکر است آمادگی خود به عنوان بخشی از جامعه بزرگ وکالت استان اصفهان برای در اختیار گذاشتن دانش و تجربه ی حقوقی و هرگونه همکاری در بهبود وضعیت موجود و ایفای حقوق مردم را اعلام می داریم.

در پایان برای جنابعالی و سایر خادمان ملت تندرستی و توفیق الهی در انجام وظایف قانونی و انسانی را از درگاه خداوند بصیر، علیم و قادر خواستاریم.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات