نشست تخصصی اطلس اجتماعی آب برگزار شد

نشست تخصصی اطلس اجتماعی آب برگزار شد

نشست تخصصی اطلس اجتماعی آب با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مشاور آبانگاه در سومین روز از نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب امروز پنجشنبه ۲۵ دیماه سالجاری در غرفه نمایشگاه جانبی شرکت مدیریت منابع آب ایران، برگزار شد.

در این نشست، مهندس عباس جنگی مرنی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، با ارائه گزارشی از روند پایلوت ملی اطلس اجتماعی آب،گفت: اهداف این طرح ایجاد درک درست و مبتنی بر پژوهش از کنشگران کلیدی در موضوع آبهای زیرزمینی، دیدگاهها، حساسیتها و نگرشهای آنها در رابطه با مسئله آب می باشد.

مهندس جنگی مرنی ادامه داد: اطلس اجتماعی آب استان اردبیل در سه فاز طراحی شده است که در فاز اول؛ مطالعات پایه،در فاز دوم، حساسیت سنجی و در فاز سوم بررسی واکنش نسبت به اجرای طرح تعادل بخشی و احیای منابع آب زیرزمینی است.

وی به خروجی ها و انتظارات مردم از اطلس اجتماعی آب استان اردبیل نیز اشاره کرد و یادآور شد: مردم انتظار دارند با اجرای برنامه های اجتماعی در زمینه آب شاهد اثربخشی این برنامه ها در تمام سطوح زندگی خود باشند.

مهندس جنگی مرنی همچنین با اشاره با قانون مداری و عمل به شرعیات توسط مردم استان بعنوان دو خصلت بارز اظهار داشت: همین دو عامل باعث شده تا در زمینه مباحث اجتماعی آب در استان با کمترین تنش مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود تعداد بسیار پایین چاه غیرمجاز در سطح استان را نشان از عمل به قانون توسط مردم عنوان کرد و افزود: استان اردبیل جزو معدود استانهای کشور است که کمترین تعداد چاه غیرمجاز در کشور را دارد و ما از این حیث مدیون دیدگاههای قانونمدارانه مردم هستیم.

مهندس جنگی مرنی با اشاره به پتانسیل بالای استان اردبیل در تمامی زمینه های منابع آب عنوان کرد: یکی از دلایل انتخاب استان اردبیل بعنوان پایلوت در زمینه اجرای طرح اطلس اجتماعی آب در سطح کشور، وجود منابع آب سطحی و زیرزمینی و آبهای گرم و معدنی در سطح استان دلیل واضحی بر این امر بود.

در ابتدای این نشست، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در این جلسه و تشریح مبحث اجتماعی آب اظهار کرد: اطلس اجتماعی آب در راستا و تکمیل طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی آب ظهور پیدا کرد و چون بحث اجتماعی از موضوعات پیچیده و متنوعی است، بایستی مخاطب شناسی و  مردم شناسی در برنامه های شرکت های تابعه منابع آب ایران قرار بگیرد.

عبداله اسکویی تصریح کرد: اگر صحبت ها و نیازهای مخاطبین و مراجعین شنیده شود و بنا به نیازمندیهای آنان تصمیمات مطلوبی اتخاذ گردد،شاهد بالندگی و شکوفایی در صنعت آب کشور به لحاظ اجتماعی و فرهنگی خواهیم بود.

رئیس گروه نظام های بهره برداری و حفاظت منابع آب سطحی وزارت نیرو نیز در این نشست با اشاره به ضرورت های اجرای برنامه های اجتماعی در بخش آب، گفت: ما در کشور خودمان به گفتمان سازی آب نیازمندیم، چرا که ما هنوز در مرحله یادگیری در زمینه برنامه های بخش آب هستیم.

دکتر محمد حب وطن افزود: هم اکنون لازمه اجرای برنامه های اجتماعی و اقتصادی در بخش آب نگاه واقع گرایانه به بخش آب و همراه شدن با نظرات و دیدگاههای مردم است.

وی پرهیز از نگاه امر و نهی به مردم در زمینه مصرف آب را یادآور شد و گفت: راه برون رفت از مشکلات بحران آب در جامعه، عدم بحران سازی برای مقوله آب است.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات