با گسترش اطلس اجتماعی آب ،سواد آبی اقشار مختلف مردم بالا...

با گسترش اطلس اجتماعی آب ،سواد آبی اقشار مختلف مردم بالا...

نشست تخصصی اطلس اجتماعی آب با حضور مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مشاور آبانگاه و برخی از مدیران و کارشناسان سایر شرکتهای آب منطقه ای در سومین روز از نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در غرفه نمایشگاه جانبی شرکت مدیریت منابع آب ایران، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر و آنلاین این جلسه با تشریح مبحث اجتماعی آب اظهار داشت: اطلس اجتماعی آب در راستای تکمیل طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی ایجاد شده است و این موضوع می تواند سواد آبی اقشار مختلف جامعه بخصوص کشاورزان و بهره برداران را افزایش دهد و با این روند، می طلبد که مخاطب شناسی و  مردم شناسی در برنامه های شرکت های تابعه منابع آب ایران قرار گیرد .

عبداله اسکویی با اشاره به طرح ملی سازگاری با کم آبی و همسو بودن این طرح با طرح تعادل بخشی، خاطر نشان کرد: اگر صحبت ها و نیازهای مخاطبین و مراجعین که اکثرا قشر کشاورز هستند، شنیده شود و برای مشکلات آبی آنها تصمیمات مثمر ثمر و عادلانه گرفته شود ،قطعا در آینده شاهد تغییر رویه مصرف آب خواهیم بود .

درادامه این نشست ، مهندس سمیعی مشاور آبانگاه با اعلام این موضوع که منابع آب زیرزمینی که نزدیک به ۵۵ درصد از مصارف آب کشور را تامین می کند، در بسیاری از نقاط دچار معضلات جدی شده است عنوان داشت: ناپایداری این منابع از منظر کمیت و کیفیت، آینده ای تلخ را برای این منابع ارزشمند و حیاتی رقم زده است و متاسفانه روند فعلی مصرف آن، بر این ناپایداری دامن می زند و بدین ترتیب، بحران آب های زیرزمینی در آینده، گسترش نیز خواهد یافت .

وی، افزود: در چنین شرایطی، با قبول این مشکل که بی شک گام نخست مدیریت بحران، پذیرش بحران است، طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی به عنوان طرحی ملی با ۱۵ پروژه تعریف گردیده و پنجره جدیدی را برای حرکتی گسترده در بازگرداندن پایداری به این منابع گشوده است .

مشاور آبانگاه گفت: گروه مهندسی اجتماعی آبانگاه با این رویه وارد مرحله جدیدی از اطلاع رسانی و آگاهی بخشی شده که عنوان آن اطلس اجتماعی آب است که این ، حاکمیت اجتماعی آب را بدنبال خواهد داشت و  پایلوت ملی آن از استان اردبیل استارت زده شده است .

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات