تشکیل 32 پرونده قضایی برای متصرفان حریم و بستر زاینده‌رود

تشکیل 32 پرونده قضایی برای متصرفان حریم و بستر زاینده‌رود

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسن ساسانی" با اشاره به مراحل ساماندهی حریم و بستر رودخانه زاینده رود حدفاصل روستای چم طاق تا تالاب گاوخونی اظهار داشت: از ابتدای آذرماه 32 مورد پرونده قضایی علیه متخلفان و متجاوزان به حریم و بستر رودخانه زاینده رود در محاکم دادگستری استان اصفهان در حال پیگیری است تا اعاده به وضع سابق انجام شود.
وی افزود: در دو ماه گذشته 28 مورد از دخل و تصرفات در حریم و بستر رودخانه زاینده رود نیز با تعامل و مذاکرات عوامل یگان حفاظت رودخانه با متصرفان به نتیجه رسیده است و مساحتی بالغ بر 1.5 هکتار از اراضی تصرف شده حریم و بستر رودخانه زاینده رود بدون تشکیل پرونده قضایی به وضعیت قبل برگشته است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به اینکه از ابتدای آذرماه 21 مورد اجرای احکام و دستورات قضایی در حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود انجام شده است، گفت: بیشترین احکام و دستورات قضایی در این زمینه به منطقه شرق اصفهان اختصاص دارد.
وی افزود: مطابق اختیارات حاصله از تبصره 4 ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب و اخذ دستور از دادستان مرکز استان نسبت به 16 مورد باغ ویلا که حریم و بستر زاینده رود را به مساحت تقریبی 2 هکتار متصرف کرده بودند، اعمال قانون صورت گرفت.
همچنین با توجه به تعداد ۵ فقره حکم قطعی صادره از دادگاه عمومی بخش باغبهادران این احکام این احکام به مرحله اجرا درآمد و اعیانی‌های غیرمجاز احداث شده تخریب و اعاده به وضع سابق شد.
ساسانی با تاکید بر فرهنگسازی عدم تخلیه نخاله و پسماند در حریم و بستر زاینده رود طی چند سال گذشته اظهار داشت: بیشترین تخلیه نخاله و پسماند در شرق اصفهان گزارش شده است که یگان حفاظت از زاینده رود با 7 مورد از ادوات تخلیه نخاله از چم طاق تا تالاب گاوخونی برخورد کرده است.
وی اضافه کرد: با پی گیری مستمر و طرح شکایت در محاکم قضایی 11 مورد ادوات تخلیه نخاله و پسماند در حریم و بستر رودخانه زاینده رود توقیف شد و پیرو این توقیف و هماهنگی با دادستانی این ادوات در چندین نوبت در پاکسازی رودخانه به کار گرفته شدند.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان به یکی از چالش‌های شرکت آب منطقه‌ای که برداشت آب و پساب از رودخانه زاینده‌رود به ویژه در منطقه شرق اصفهان است، اشاره‌ای داشت و افزود: عوامل یگان حفاظت رودخانه 9 مورد از ادوات برداشت آب و پساب شامل، پمپ موتورهای دیزلی و سیار را با وجود تنش‌های فراوان توقیف کرده و به انبار سد رودشتین انتقال داده‌اند.
وی با اشاره به برداشت غیرمجاز شن و ماسه در بستر و حریم زاینده رود گفت: در ابتدای امر با 3 مورد تخلف برداشت شن و ماسه برخورد شد و با تشکیل پرونده و معرفی متخلفان به مراجع قضایی از این اقدام جلوگیری شده است.
ساسانی با تاکید بر استعلام بستر و حریم رودخانه قبل از هرگونه اقدام از شرکت آب منطقه‌ای به عنوان پیش زمینه اقدامات در مجاورت حریم و بستر رودخانه زاینده رود گفت: هرگونه ساخت و ساز در محدوده بستر و حریم ممنوع بوده و شایسته است اشخاص حقیقی و حقوقی قبل از هرگونه اقدام و ساخت و ساز نسبت به استعلام محل اقدام کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات