به مناسبت روز جهانی حیات وحش؛ تشریح وضعیت حیات وحش و زیستگاه های استان اصفهان

به مناسبت روز جهانی حیات وحش؛ تشریح وضعیت حیات وحش و زیستگاه های استان اصفهان

به مناسبت روز جهانی حیات وحش؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان وضعیت حیات وحش و زیستگاه های استان اصفهان را تشریح کرد.

ایرج حشمتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان «پارما» با گرامیداشت سوم مارس روز جهانی حیات وحش اظهارداشت: مناطق تحت مدیریت و شکار ممنوع استان شامل 22 منطقه بوده که مجموعا بالغ بر 2280000 هکتار وسعت دارند.

وی افزود: 12 منطقه تحت مدیریت تحت عناوین چهارگانه شامل : پارک ملی، پناهگاه حیات وحش ، مناطق حفاظت شده ، اثر طبیعی ملی ، تالاب در استان وجود دارد.

وی اظهار داشت: این مناطق با نام های پناهگاه حیات وحش عباس آباد، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو ، پناهگاه های حیات وحش: یخاب و کوه بزرگی و مناطق حفاظت شده : کرکس، کهیاز ، دالانکوه، ، خارو، مجموعه فسیلی سپاهان و تالاب بین المللی گاوخونی با مجموع مساحت یک میلیون هفتصد هزار هکتار در استان اصفهان وجود دارد.

حشمتی با بیان اینکه 10 منطقه شکار ممنوع با تنوع بالا و غنای ارزشمند زیستی با مجموع مساحت بالغ بر 580000 هکتار در سطح استان اصفهان وجود دارد، افزود: این مناطق شامل کلاته، حنا، ستبله، شاهقنداب، گلستانکوه، زرچشمه، دشتک، ونک، پلنگ گالون و کرکس می شوند که پس از طی دوره های شکار ممنوع و حفاظت و بهسازی در صورت احراز شرایط بوم شناختی لازم به سطح مناطق چهارگانه تحت مدیریت ارتقاء خواهند یافت.

وی به وضعیت سطح مناطق تحت مدیریت و شکار ممنوع استان نسبت به کشور اشاره داشت و افزود: سرانه مساحت مناطق چهارگانه تحت مدیریت در سطح استان اصفهان نبست به مساحت استان 1/15(پانزده و یک دهم) درصد است که از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است.

وی گفت: تاکنون در استان اصفهان بیش از 2000 گونه گیاهی مربوط به حدود 700 جنس و در قالب 130 خانواده شناسایی شده است دارای حداقل 350 گونه دارویی، 45 گونه انحصاری، 54 گونه آسیب پذیر، 16 گونه نادر و 20 گونه در خطر انقراض است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: مهمترین عناصر گیاهی، جوامع و اراضی جنگلی بنه و بادام کوهی در کوهستانهای غرب و درمنه زارها، قیچ زارها، اراضی بیابانی شرق و شمال شرق و لاله واژگون در استان وجود دارد.

وی گفت: تاکنون 495 گونه مهره دار شامل 65 گونه پستاندار، 302 گونه پرنده، 43 گونه خزنده، 8 گونه دوزیست و 41 گونه ماهی در استان اصفهان شناسایی شده است.

حشمتی افزود: 8 گربه سان فعلی کشور در استان اصفهان وجو دارد که چنین ویژگی ها از لحاظ تنوع زیستی جایگاهی بسیار حایز اهمیت در کمک به حفظ میراث طبیعی جهانی دارد.

وی گفت: این 8 گربه سان شامل پلنگ، یوزپلنگ،کاراکال،گربه وحشی، گربه شنی، سیاه گوش، گربه جنگلی و گربه پالاس است.

حشمتی ادامه داد: از 7 گونه مختلف از خانواده سگ سانان و کفتار، استان اصفهان 6 گونه را در بر می گیرد که به لحاظ ذخایر ژنتیک بسیار ارزشمند است و شامل کفتار، گرگ، شاه روباه، روباه شنی، روباه قرمز و شغال می باشد.

وی تصریح کرد: از دو گونه خرس در ایران کوهستانهای غربی و جنوبی استان زیستگاه خرس قهوه ای است.

حشمتی اظهار داشت: استان اصفهان با رقم بالغ بر 42000 راس آهو،کل و بز، قوچ میش (نماد حیات وحش استان اصفهان) رتبه اول کشور را به لحاظ فراوانی جمعیت حیات وحش سمدار را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه انواع پرندگان شکاری و آبزی در این استان وجود دارد افزود: مهمترین پرندگان استان زاغ بور که تنها پرنده منحصر بفرد ( اندمیک) ایران در جهان است.

وی گفت: هوبره پرنده ای بین المللی محسوب و مورد توجه کشورهای مختلف در استان اصفهان وجود دارد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات