هوبره نماد و سمبل حیات وحش استان یزد

هوبره نماد و سمبل حیات وحش استان یزد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، موسی شمسایی در خصوص هوبره سمبل حیات وحش استان یزد تصریح کرد: هوبره پرنده بزرگی از تیره درناسانان است. زیستگاه این پرنده از شبه‌جزیره سینا گرفته تا قزاقستان و مغولستان ادامه دارد. هوبره پرنده‌ای نیمه‌مهاجر است. پرنده‌هایی که در مناطق سردسیر شمالی‌تر زندگی می‌کنند در فصل زمستان به نقاط گرم شبه‌جزیره عربستان و جنوب ایران و جنوب عراق و بلوچستان و جنوب غرب هند می‌آیند.

وی گفت: منطقه قره تپه واقع در شهرستان خاتم یکی از بهترین زیستگاه های هوبره به شمار می رود که بیشترین جمعیت هوبره را در خود جای داده است. هوبره از حشرات، برگ و بذر گیاهان نظیر یونجه، کلزا، کرزک (مندو) و.... تغذیه می کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم  در ادامه افزود: لانه سازی این پرنده با سایر پرندگان متفاوت بوده و بدون استفاده از چوب بر روی زمین تخم گذاری می کنند. رنگ تخم ها به گونه ای است که کاملا شبیه محیط اطراف بوده و این امر تخم ها را از چشم شکارچیان طبیعی دور نگه می دارد.

شمسایی گفت: متاسفانه این پرنده در زمره پرندگان در معرض خطر انقراض گرفته است. از مهمترین عوامل تهدید کننده جمعیت هوبره می توان به تخریب زیستگاه به بهانه برداشت معادن ماسه، احداث جاده، تخریب لانه بخاطر چرای دام، شکار بوسیله سگ های گله، قاچاق تخم و جوجه، صید و شکار غیر مجاز اشاره کرد.

وی در پایان اظهار داشت: با افزایش سطح حفاظت فیزیکی از مناطق و زادآوری این گونه توسط سازمان حفاظت محیط زیست و افزایش آگاهی مردم خوشبختانه شاهد حضور جمعیت قابل ملاحظه ای در منطقه شکار ممنوع قره تپه شهرستان خاتم هستیم.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات