تشکیل "قرارگاه آب" برای مقابله با خشکسالی در خراسان جنوبی

تشکیل "قرارگاه آب" برای مقابله با خشکسالی در خراسان جنوبی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد فرهادی" در نخستین نشست تشکیل و فعالیت این قرارگاه افزود: با توجه به کاهش شدید بارندگی‌ها در سال زراعی جاری و کاهش حجم ذخایر آبی استان، قرارگاه استانی آب به تدبیر استاندار راه‌اندازی شده است.
وی از مدیران دستگاه‌های مرتبط با حوزه آب استان خواست موضوع تامین آب شرب مردم به ویژه در تابستان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.
رییس قرارگاه آب استان خراسان جنوبی گفت: در این راستا از تمامی امکانات و ظرفیت‌ دستگاه‌های اجرایی به گونه‌ای استفاده شود که موضوع تامین آب به‌ویژه در آبرسانی سیار دچار آسیب و مشکل نشود.
وی تاکید کرد: دستگاه‌ها باید علاوه بر تامین اعتبارات مورد نیاز، مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از آن را در دستور کار قرار دهند.
فرهادی گفت: یکی از اقدامات بسیار موثر در مدیریت منابع آبی، موضوع کاهش هدر رفت شبکه‌های آب شرب است که باید به صورت ویژه در برنامه‌ها دیده شود.
وی بر استفاده بهینه از پساب فاضلاب شهر بیرجند تاکید کرد و گفت: شرکت آب منطقه‌ای باید طرحی را با هماهنگی جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت آماده و طی یک ماه آینده به جلسه ارائه کند.
معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: این استان سال گذشته به لحاظ گسترش سامانه‌های نوین آبیاری بین دیگر استان‌ها جایگاه چهارم را داشته است و جهاد کشاورزی باید موضوع نصب و راه اندازی این سامانه‌ها را امسال نیز با جدیت دنبال کند.
وی اظهار داشت: هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی نیز باید در اولویت برنامه‌های دستگاه‌های متولی قرار گیرد.
فرهادی به موضوع تبخیر آب در سدهای استان اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه‌ای برای معرفی راهکارهایی در راستای کاهش تبخیر آب در سدها به ویژه در سد نهرین طبس که مصرف آب شرب نیز دارد، طرح مناسبی را به قرارگاه آب ارائه کند.
وی افزود: اجرای خط انتقال دره بید طبس نیز باید با اولویت ویژه در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گیرد.
رییس قرارگاه آب استان، مهمترین اصل در موضوع مصرف بهینه آب را فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: صدا و سیما و سایر دستگاه‌های فرهنگی از ظرفیت در اختیار خود برای ترویج فرهنگ بهینه مصرف آب استفاده کنند تا این موضوع در جامعه نهادینه شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه گاهی مشاهده می شود در روستاها، آبیاری باغات و مزار ع یا تامین آب دامداری ها و مرغداری ها بدون هماهنگی از شبکه آب شرب صورت می‌گیرد، لذا باید شرکت آب و فاضلاب نسبت به شناسایی و نیز برخورد با متخلفان اقدام کند.
بر اساس مصوبات نخستین نشست قرارگاه آب استان مقرر شد، با توجه به اهمیت موضوع، جلسات این قرارگاه هر ۲ هفته یک‌بار تشکیل و بنا به ضرورت نشست‌های فوق العاده در بازه زمانی کوتاه‌تری برگزار شود. همچنین دستگاه‌های اجرایی به صورت هفتگی گزارش کار خود را به دبیرخانه قرارگاه که شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی است، ارائه کنند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات