متوسط بارندگی امسال مشهد، یک سوم سال گذشته است/ تابستان سخت آبی پیش‌روی این کلانشهر

متوسط بارندگی امسال مشهد، یک سوم سال گذشته است/ تابستان سخت آبی پیش‌روی این کلانشهر

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اسماعیلیان" با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر 50 درصد از حجم آب آشامیدنی شهروندان مشهدی از دریاچه‌های پشت سدهای طرق، ارداک، دوستی و کارده تأمین می‌شود.
وی محل تأمین نیمی دیگر از آب مورد نیاز کلانشهر مشهد را چاه‌ها، یک دهنه چشمه و دو رشته قنات دانست و اظهار کرد: کاهش حجم بارش نزولات آسمانی که ظرف چند ماه اخیر با آن مواجه بوده‌ایم، بر افت میزان ذخیره آب در همه این منابع اعم از سدها، چاه‌ها و قنات‌ها تأثیر مستقیم داشته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، کاهش بارندگی فروردین ماه جاری را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: چنین وضعیتی در طول 40 سال اخیر تجربه نشده است و در نتیجه آن به‌طور قطع با شرایطی خاص مواجه هستیم.
اسماعیلیان ادامه داد: متوسط بارندگی مشهد در سال آبی جاری حدود یک سوم بارندگی سال گذشته است و با این کاهش بارندگی و با توجه به ناپایداری منابع تأمین آب روستاها، تعداد روستاهای مشهد که به صورت تانکری آبرسانی می‌شوند ممکن است به 60 روستا در تابستان امسال برسد.
وی افزود: از پارسال با طرح موضوع یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، اقدامات خوب و قابل توجهی در خصوص برطرف کردن مشکلات آب 79 روستای دارای شرایط حاد نظیر حفر 19 حلقه چاه صورت گرفت و اگر این اقدامات انجام نمی‌شد با شرایط حادتری مواجه می‌شدیم.
​مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار داشت: علاوه بر کاهش بارندگی، میانگین دما نیز در فروردین، هشت درجه افزایش یافته و از 15 درجه در فروردین سال قبل به 23 درجه رسیده است که این افزایش دما نیز روی مصرف آب تأثیر دارد.
اسماعیلیان افزود: گرمای هوا، کاهش بارندگی‌ها و ادامه موضوع شیوع ویروس کرونا تأثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش میزان مصرف آب دارد و در مجموع در فروردین امسال، نسبت به مدت مشابه پارسال، میزان مصرف آب در بخش خانگی 15 درصد افزایش یافته است.
وی با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف خاطرنشان کرد: امیدواریم با همراهی شهروندان و مصرف بهینه آب از تابستان امسال بدون جیره‌بندی عبور کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات