رتقای دانش و معیشت مردم در حفاظت از محیط زیست سیستان

رتقای دانش و معیشت مردم در حفاظت از محیط زیست سیستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان زاده، از برگزاری اولین جلسه آنلاین کمیته بررسی و تصویب طرح‎های کوچک زودبازده تحت پروژه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی-اجتماعی سیستان که توسط اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد تامین مالی شده است، با حضور دست اندرکاران مرتبط از سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه توسعه ملل متحد، معاونت اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و وزارت امور خارجه مورخ ۱۳ اردیبشهت ماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: پروژه سیستان، یک پروژه توسعه‎ای با رویکرد ناحیه محور است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: هدف پروژه سیستان، حمایت از طرح های کوچک زودبازده، ظرفیت‎سازی و ارتقای دانش جوامع محلی، ارتقاء ظرفیت و توان مجموعه ها در سطح استان، انتقال ایده های نو سازگار با فرهنگ و اقلیم منطقه و ارتقای معیشت مردم در حوزه سیستان در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی منطقه است.

شناخت تهدیدها و فرصت ها

در ادامه این نشست، ندا فلسفی، سرپرست پروژه، گفت : پروژه سیستان در بخش حمایت از طرح های کوچک زودبازده، نقش تسهیل گری را ایفا می کند و هدف آن تسهیل بررسی وضع موجود و شناخت تهدیدها و مزایا، معرفی فناوری های نوین سازگار با شرایط اقلیمی منطقه، حمایت از نوآوری و اجرای ایده های نوین، جمع آوری درس آموخته ها و تعمیم دستاوردهاست.

وی یادآور شد: طرح‌های کوچک زودبازده با هدف کاهش ریسک، امکان آزمودن و یادگیری سریع همزمان با توزیع منابع مالی محدود در راستای تقویت ظرفیت نهادی و کمک به ارتقای معیشت مردم اجرایی می شود.

سرپرست پروژه سیستان، همچنین با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی طرح های کوچک زودبازده گفت: این جلسه با هدف به اشتراک گذاری و تبادل نظر ارکان اصلی دستورالعمل برگزار شده است و در صورت موافقت اعضای کمیته تصویب و ارزیابی، عملیاتی خواهد شد.

فلسفی ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل، فراخوان دریافت طرح های پیشنهادی از سوی تشکل ها و سازمان های مردمی از طریق وبسایت دفتر برنامه توسعه ملل متحد و رسانه محلی منتشر می شود. طرح های دریافت شده پس از طی مراحل ارزیابی توسط کمیته مربوطه تصویب و موافقت نامه بین دفتر توسعه ملل متحد و مجموعه منتخب محلی انعقاد می شود.

وی افزود: اعضای کمیته ارزیابی و تصویب شامل ترکیبی از نمایندگان دفتر توسعه ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه سیستان، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان، نماینده تخصصی دستگاه‌های استانی و تشکل های مردمی است.

با شفافیت، فرآیند طرح های کوچک زودبازده را پیش می بریم

در ادامه این نشست مازن قرض‎الدین، معاون نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه ملل متحد در ایران، به موضوع تجارب ارزشمند کشور ایران در زمینه کمک های مالی کوچک مقیاس اشاره کرد.

وی همچنین نقش کمیته بررسی طرح های کوچک زودبازده، در فرآیند انتخاب طرح‎ها را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: کلیه موارد کلیدی از قبیل اهداف، زمان بندی، اجرا، پایش شاخص ها و پرداخت اقساط طرح ها باید به طور کامل در طرح های پیشنهادی ارائه شده توسط مجریان مشخص باشد تا در پایان اجرای طرح ها، به وضوح بتوان تاثیرگذاری منابع اختصاص یافته را مشاهده، ارزیابی و پایش کنیم.

معاون نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه ملل متحد در ایران در ادامه تاکید کرد: در تلاش هستیم با رویکردی کاملاً روشن و شفاف، فرآیند طرح های کوچک زودبازده را پیش ببریم.

تاکید بر واگذاری فعالیت ها با اولویت مجموعه‌های بومی و استانی

همچنین زنگنه، معاون اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان، نیز با ابراز رضایت از فرایند اجرایی شدن پروژه مذکور، به تسریع در فرایند اجرای فعالیت های میدانی در منطقه، اهمیت واگذاری فعالیت‎ها به نهادها و گروه‎های محلی با اولویت مجموعه های بومی و استانی در راستای کمک به نهادسازی و توانمندسازی در استان و اختصاص دو محور از مجموعه محورهای طرح های کوچک زودبازده، به موضوع ارتباط با افغانستان و و تجارت، بازاریابی و صادرات محصولات تاکید کرد.

روابط ایران و افعانستان توسعه یابد

طی این جلسه، نماینده وزارت امور خارجه نیز با ابراز خرسندی از اجرای پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی سیستان و پیشرفت های حاصله به موضوع سابقه همکاری وزارت امور خارجه به برنامه اعتبارات خرد تسهیلات محیط زیست جهانی (SGP)  اشاره کرد و بر لزوم استفاده از تجربه موجود در این زمینه تاکید کرد.

گلریز نیز از ارائه طرح ها در پروژه حاضر و همچنین هدف پروژه مبنی بر برقراری ارتباط بیشتر با کشور افغانستان استقبال کرد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات