تدوین دستورالعمل اتصال نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک در یزد

تدوین دستورالعمل اتصال نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک در یزد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اکبر مهرابی" با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر، تقاضای احداث نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک در مقیاس بالای ۲۵ مگاوات افزایش یافته است، افزود: این نیروگاه‌ها با توجه به میزان تولید، باید به شبکه انتقال یا فوق‌توزیع متصل شده و لازم است در کنترل فرکانس و ولتاژ شبکه مشارکت داشته باشند، بنابراین انجام مطالعات فنی در خصوص نحوه اتصال این نیروگاه‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است.
وی با بیان اینکه مطالعات اجرایی، ملاحظات فنی لازم برای اتصال این نیروگاه‌ها را استخراج می‌کند، تصریح کرد: تکنولوژی‌های استفاده شده در این نیروگاه‌ها نوپا بوده و پیشرفت‌ها و تغییرات زیادی در آن‌ها اتفاق افتاده که بر همین اساس، نحوه و سطح مطالعه برای اتصال به این نیروگاه‌ها، دغدغه همیشگی برنامه‌ریزان توسعه شبکه کشور بوده است.
مهرابی ادامه داد: شرکت برق منطقه‌‌ای یزد به عنوان متولی شبکه انتقال و فوق‌توزیع در سطح استان، با تقاضا‌های متعددی برای احداث نیروگاه‌های فتوولتائیک مواجه بوده و در همین رابطه، دستورالعمل نحوه مطالعه اتصال نیروگاه‌های فتوولتائیک به شبکه، توسط این شرکت و با استفاده از خدمات مشاور تهیه و تدوین شد.
وی ذکر چگونگی انجام انواع مطالعه و قیود تایید شرایط اتصال را از موارد بیان‌شده در دستورالعمل مذکور دانست که با استفاده از مطالعه استاندارد‌ها، ضوابط و شرایط سایر کشور‌ها و الگوگیری از تکنولوژی‌های رایج گردآوری شده است.
گفتنی است، دستورالعمل نحوه مطالعه اتصال نیروگاه‌های فتوولتائیک به شبکه، توسط مدیرعامل شرکت توانیر به عنوان دستورالعمل جامع اتصال نیروگاه‌های فتوولتائیک مقیاس بزرگ، به شرکت‌های برق منطقه‌‌ای کشور ابلاغ شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات