روشنایی سیاه چادرهای عشایر کشور در ششمین پویش هرهفته_الف_ب_ایران

روشنایی سیاه چادرهای عشایر کشور در ششمین پویش هرهفته_الف_ب_ایران

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی چهل امیرانی" در ششمین برنامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال 1400 اظهار داشت: در آستانه رسیدن به خط پایان تامین برق روستاییان، صنعت برق در اقدامی دیگر طرح تامین برق قشر دیگری از جامعه که محل سکونت ثابتی نداشته و در حال کوچ هستند، آغاز شده است.
وی ادامه داد: به جهت سبک زندگی عشایر کوچنده، تامین برق از طریق شبکه میسر نیست، بنابراین ساخت دستگاه‌های مولد برق خورشیدی قابل حمل برای تامین نیازهای ضروری عشایر در ییلاق و قشلاق و میان بند آغاز و در سال جاری به 20 هزار خانوار عشایر با اعتبار 200 میلیارد تومان تحویل خواهد شد.
وی یادآور شد: هم اکنون 3 هزار دستگاه آماده تحویل در 15 استان به طور همزمان بوده که با دستور وزیر نیرو، این سامانه‌ها به عشایر سخت کوش تحویل شد.
چهل امیرانی، تصریح کرد: با توجه به روند تولید و ساخت دستگاه‌ها توسط سازندگان داخلی تا دو ماه آتی 8 هزار دستگاه دیگر تولید و تحویل عشایر خواهد شد.
مجری طرح برق روستایی شرکت توانیر همچنین از بهسازی شبکه برق 10 هزار روستا با اعتبار 3 هزار میلیارد تومان در سال جاری خبر داد و گفت: جمعیت تحت تاثیر در این تعداد روستا، 3 میلیون و 500 هزار نفر خواهد بود.
چهل امیرانی افزود: جهت این امر جابجایی 150 هزار اصله تیر از معابر روستاها، اصلاح و نصب 200 هزار پایه روشنایی، اصلاح 10 هزار کیلومتر شبکه برق و نصب 4 هزار دستگاه ترانس برق نیز انجام خواهد شد.
در ادامه مراسم، استاندار فارس با بیان اینکه ۳۲ هزار خانوار عشایری در این استان زندگی می‌کنند که ۱۳ درصد از جمعیت عشایری کشور را تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: عشایر جامعه‌ای مولد و همیشه در خدمت مردم و انقلاب اسلامی بوده که کمتر از مواهب توسعه برخوردار شده‌اند.
رحیمی، با اشاره به اینکه دو هزار و ۷۷۵ سامانه انرژی خورشیدی با هزینه حدود ۲۸ میلیارد تومان برای عشایر استان فارس تهیه شده است، گفت: امروز به صورت نمادین 360 سامانه تحویل خانوارهای عشایری می‌شود.
استاندار فارس با بیان اینکه سامانه‌های انرژی خورشیدی قطعا در رفاه و آسایش خانوارهای عشایری اثرگذار خواهد بود، اظهار داشت: استفاده از سامانه‌های انرژی خورشیدی موجب استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی و بهره گیری از مواهب ارتباطات مانند صدا وسیما و شارژ گوشی‌های تلفن همراه و روشنایی سیاه چادرها خواهد شد. رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان فارس و مدیرعامل شرکت توزیع برق استان نیز در ادامه این مراسم گفت: تعداد خانوار مشمول دریافت سامانه در استان فارس، ۲ هزار و ۷۷۵ خانوار است.
احمد رضا خسروی با اشاره به اینکه ۳۶۰ سامانه انرژی خورشیدی قابل حمل آماده تحویل به عشایر استان فارس است، گفت: تحویل ۲ هزار و ۳۲۵ دستگاه سامانه باقیمانده نیز تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.
این مقام مسئول، اعتبار اجرای کامل طرح سامانه انرژی خورشیدی قابل حمل عشایری در استان فارس را حدود ۲۸ میلیارد تومان برآورد کرد و بیان داشت: این پنل‌ها علاوه بر تامین برق مورد نیاز عشایر کوچ رو می‌تواند به گسترش بهره‌مندی از انرژی‌های نو و جلوگیری از تخریب محیط زیست، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش تخریب جنگل‌ها کمک کند.
رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان فارس، افزود: در این طرح هر خانوار عشایر با در اختیار داشتن یک پنل خورشیدی کوچک سبک و قابل حمل می‌تواند به راحتی برق مورد نیاز خود را برای  روشن کردن چهار لامپ کم مصرف و شارژ انواع تلفن همراه، چراغ قوه و رادیو، تامین نماید.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، خاطرنشان کرد: تمامی مراحل نیازسنجی، طراحی، الگوی ساخت و تعیین مشخصات فنی این سامانه تحت نظارت و راهبری دفتر برق روستایی شرکت توانیر و توسط کارشناسان و متخصصان این شرکت انجام گرفته که ساخت بیش از 6375 دستگاه از این تجهیزات پس از طی مراحل قانونی و برگزاری مناقصه توسط بخش خصوصی و با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های تولید داخل در سالی که به "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" نامگذاری شده، به مرحله تولید رسیده است و تعداد 2775 خانوار عشایر استان فارس از این سامانه‌ها بهره‌مند خواهند شد.
وی ادامه داد: از این تعداد هم اینک با هماهنگی اداره کل امور عشایر تعداد 360 دستگاه تحویل عشایر شده و باقی مانده به تعداد 2325 دستگاه تا پایان خرداد ماه تحویل خواهد شد.
وی همچنین از رونمایی از طرح جهادی بهسازی شبکه برق روستایی (بهارستان) در استان فارس خبر داد و گفت: تعداد روستاهای هدف طرح جهادی بهسازی استان فارس ۶۰۰ روستا و اعتبار پروژه طرح جهادی بهسازی روستایی ۹۰ میلیارد تومان است که پیش‌بینی می‌شود تا اسفند ماه سال ۱۴۰۰ این طرح به پایان برسد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات