شعار روز جهانی تنوع زیستی : ما بخشی از راه حل برای طبیعت هستیم

شعار روز جهانی تنوع زیستی : ما بخشی از راه حل برای طبیعت هستیم


شعار روز جهانی تنوع زیستی با عنوان "ما بخشی از راه حل برای طبیعت هستیم" اعلام شد.

به گزارش«پارما» روز جهانی «تنوع زیستی» در سال 1993 اولین بار 29 دسامبر، با هدف افزایش آگاهی‌ها از مسائل مربوط به تنوع زیستی توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی تنوع زیستی انتخاب شد، اما بعد ها و پس از گذشت هفت سال از آن روز، در سال 2000 این روز به 22 می( اول خرداد) تغییر یافت .

از سال 2002 تاکنون هر ساله سازمان ملل متحد شعار خاصی را برای این روز درنظر گرفته است. شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی، ما بخشی از راه حل برای طبیعت هستیم نامگذاری شده است.

برای افزایش آگاهی‌ها از مسائل مربوط به تنوع زیستی، سازمان ملل روز 22 مه ( اول خرداد ماه) را روز جهانی تنوع زیستی نام‌گذاری کرد .

در سرتاسر جهان به پاسداشت و حرمت زمین و تمام موجوداتش مراسم و جشن های مختلفی برگزار می شود

.تا پیش از این عناوینی چون تنوع زیستی، گرم شدن کره زمین، بالا آمدن سطح دریا، آلودگی هوا، انقراض گونه ها و ... تنها در مقالات علمی و میان اساتید و دانشجویانی که به نوعی با حوزه محیط زیست آشنایی داشتند رد و بدل می شد اما حالا به بخشی از دغدغه های عمومی تبدیل شده است. تقویم را که ورق بزنید به روز جهانی «تنوع زیستی» می رسید، روزی که در سرتاسر جهان به پاسداشت و حرمت زمین و تمام موجوداتش مراسم و جشن های مختلفی برگزار می شود .

در واقع برای افزایش آگاهی‌ها از مسائل مربوط به تنوع زیستی، سازمان ملل در سال 1992 کنفرانسی را درباره حمایت از محیط زیست در ریودوژانیرو برگزار کرد که یکی از دستاوردهای آن انعقاد پیمان تنوع زیستی است که ایران هم این معاهده را در سال 1375 تصویب کرد و به آن پیوست .

مفهوم تنوع زیستی

مفهوم تنوع زیستی به صورت عام به شکل های متنوع حیات روی زمین، همچنین به گوناگونی زیستی این نوع از حیات اشاره دارد. در نگاهی دقیق تر تعداد گونه های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها، تنوع شگفت انگیز ژن ها در این گونه ها، تفاوت بسیار در اکوسیستم های موجود در سطح سیاره زمین از قبیل بیابان ها، جنگل های بارانی، تپه های مرجانی- همه بخشی از تنوع زیستی زمین هستند .

تنوع زیستی از سه مفهوم مرتبط به هم تشکیل شده است: تنوع ژن، تنوع گونه و تنوع بوم (اکوسیستم). تنوع زیستی گوناگونی حیات است. تنوع زیستی مجموعه ای از موجودات زنده به شکل های گوناگون است.

تنوع زیستی، یک تک سلولی در اعماق اقیانوس و یا یک بوته گوجه فرنگی روی خاک یا یک آهوی زیبا در دشت است.

تنوع زیستی، تفاوت در شکل و نوع درختان یک جنگل، جانوران یک بیشه یا ساختمان بدن یک یوزپلنگ است .

در حقیقت تنوع زیستی نوعی بیمه طبیعت است در مقابل حوادث بد و ناگوار. تنوع زیستی حکمت مجسم خالق بی همتاست. تنوع زیستی، وجود تمام مخلوقات الهی با نظم ذاتی بر روی کره زمین است. تنوع زیستی تفاوت در ژن های به وجود آورنده یک گونه با تمام گونه ها است. تنوع زیستی تفاوت رنگ چشم و موهای فرزند با والدین است .

اهمیت تنوع زیستی

تنوع زیستی عملاً توانایی انواع گونه ها (بدون توجه به کوچکی یا بزرگی آنها) را در جهت افزایش کارایی، مقاومت و سازگار شدن در برابر محیط افزایش می دهد. به عبارت دیگر، تمام این گونه های کوچک و بزرگ دارای یک وظیفه بسیار بزرگ هستند و آن این است که ترکیب عملکرد این گونه ها در مجموع، باعث افزایش توانایی اکوسیستم و افزایش مقاومت در برابر انواع مختلف صدمات و خسارات احتمالی، همچنین بهبود و بازسازی خسارات وارده می شوند .

تنوع و افزایش گونه های گیاهی به معنی افزایش محصولات غذایی برای انسان و تنوع و افزایش گونه های جانوری به معنی پایدار بودن محیط زیست در جهت تعادل طبیعت می باشد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات