صدها میلیارد تومان خدمت رسانی به مناطق پیرامونی  ...

صدها میلیارد تومان خدمت رسانی به مناطق پیرامونی ...

صدها میلیارد تومان خدمت رسانی به مناطق پیرامونی مشهد قابل انکار نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد رمضانعلی فیضی در نطق پیش از دستور صد و سی و دومین جلسه شورا در دوره پنجم گفت: رویکرد و سیاست شورای پنجم در برخورد با مناطق پیرامونی و کم برخوردار از منش و سیره امام راحل(ره) مبنی بر اولویت بخشی به اقشار فرودست و محروم برآمده است و ما در شورای پنجم عدالت در توزیع سرانه ها، امکانات و خدمات شهری را سرلوحه کار خویش قرار دادیم.

ما توسعه متوازن و پایدار را در اولویت برنامه ریزی قرار داده و مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت شهر را به عنوان هدفی فاخر انتخاب کردیم.

در دوره پنجم مدیریت شهری بر مدیریت یکپارچه مردم مبنا تاکید داشته و با این هدف برای ایجاد ساختارهای لازم اقدام نمود، از جمله تاسیس سازمان بازآفرینی فضاهای شهری و به تبع آن استقرار دفاتر تسهیلگری ذیل سازمان به منظور تکمیل ساختار اجرایی و ایجاد امکان نفوذ و ارتباط سازماندهی شده تا عمیق ترین بدنه اجتماعی در مناطق پیرامونی و کم برخوردار.

شورای پنجم در کارزار انتخابات ۹۶ از شعارزدگی پرهیز کرده و بر واقع گرایی و عمل گرایی صحه گذاشت و بر کار و کوشش مستمر پای فشرده است.

خدمات شورای پنجم در حاشیه شهر مشهد نه کتمان پذیر، نه مصادره شدنی و نه قابل انکاراست. خدمت مردم شریف مشهد عرض می نمایم. آنچه در دو سال آخر خدمت شورای پنجم به صورت تجمیع یا تفکیک در محلات پیرامونی و کم برخوردار یعنی مناطق ۲الی 7 انجام شده نسبت جالب توجهی از درآمدهای احصا شده به هزینه های انجام پذیرفته از این مناطق است.

مدیریت شهری مشهد در این مدت چهار برابر درآمد به دست آمده از این مناطق را در همین مناطق هزینه کرده است. این یعنی تکریم و احترام ساکنان این مناطق و البته عمل به وظایف ذاتی مدیریت شهری و حتی بیش از وظایف قانونی.

خدمت آسفالت و پیاده روسازی

وی در تشریح بخش های شاخص عملکرد مدیریت شهری مشهد در حوزه های مرتبط با مناطق کم برخوردار گفت: در خدمت پیاده روسازی سرجمع اقدامات انجام شده در مجموع دو دوره شورای سوم و چهارم یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع بوده در حالیکه تنها در دوره پنجم یک میلیون متر مربع در این خصوص عملکرد داشته ایم. این به معنی تقریبا دو برابر شدن عملکرد این دوره نسبت به دوره پیش از آن است.

در بحث روکش آسفالت معابر سه میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع مجموعه عملکرد دوره چهارم مدیریت شهری در مناطق کم برخوردار بوده و در دوره فعلی، چهار میلیون و ۳۶۰ هزار متر مربع روکش آسفالت در مناطق محروم انجام شده است.

این اتفاق بیان و اجرای عملی تاکیدات مدیران ارشد استانی و امام جمعه محترم شهر مشهد مبنی بر تنظیم شیب خدمت به مناطق محروم و حاشیه شهر است بدون ادعا و شعار غیر قابل استناد و غیر عملیاتی.

این سیر خدمات رسانی به مناطق پیرامونی شهر در دوره دو ساله ابتدایی فعالیت مدیریت شهری مشهد که در قالب گزارش عملکرد برای مدیران ارشد استانی ارسال شده بود، چنان بود که همه مدیران شهری و استانی با نگاه و گرایش همسو و یا رقیب از عملکرد ما در حوزه مناطق پیرامونی مشهد مکتوب و شفاهی تقدیر نمودند.

خدمت فضای سبز و مدیران بحران

به گفته فیضی  شورای پنجم در موضوع فضای سبز در دوره چهارم ۵۴ پارک در مناطق محروم و کم برخوردار ایجاد و این رقم در دوره پنجم  به ۶۸ پارک می رسد که از حیث مساحت از رقم ۵۲ هکتار در دوره قبل به ۱۰۳ هکتار در دوره پنجم یعنی دو برابر رسیده است.

در ادوار گذشته ۱۴ پایگاه مدیریت بحران در حاشیه شهر ایجاد شده و در دوره پنجم به تنهایی 10 تامین اعتبار یا احداث شده است.

اما در موضوع تبصره دائمی ۱۶ بودجه شهرداری مشهد که به منظور بازگشایی معابر می باشد نیز اقدامات بسیار خوبی برای حذف موانع پیش پای توسعه محلات از طریق رفع معارضات در مسیر و تامین رضایت مالکان برداشته شد.

هرچند این تبصره همیشه ماهیتی غیر نقد داشته اما شورا در این دوره پای کار ایستاد و برای جلب رضایت شهروندان و دفاع از حقوق ایشان اجرای این تبصره را به صورت نقدی در پیش گرفت.

تملک املاک در مسیر و محورها از ۲۹ مورد در دوره شورای قبل به ۱۲۸ مورد در این دوره رسید تا سنگ های فراوان در مسیر اجرای پروژه های شهری و توسعه محلات اینگونه از پیش رو برداشته شود.

محیط زیست و کشف رود

در حوزه کشف رود نیز اقدامات بسیار مناسبی در دوره های گذشته انجام شده و این دوره نیز این اقدامات تکمیل گشت. بدین ترتیب که ۱۷۶ هکتار ساماندهی در ادوار گذشته در دوره پنجم به ۳۰۰ هکتار ساماندهی کشف رود  تبدیل شد.

این اقدامات با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومانی، ۳۳ کیلومتر از مسیر رودخانه با اقدامات مهندسی، تثبیت بستر، درختکاری و ایجاد خاکریز بر مبنای کارهای علمی و تخصصی و با استفاده از تجربیات گذشته انجام شد و در همین خصوص ۱۶۵ هزار اصله درخت در حال کاشت است.

ساخت تصفیه خانه سپتاژ نیز با هدف حل مشکلات زیست محیطی با اعتبار ۷۴ میلیارد تومان و با ظرفیت تصفیه فاضلاب روزانه ۳۰۰ تانکر یک معضل زیست محیطی مرگبار و پرخطر و دون شان مردم مشهد و خصوصا مناطق پیرامونی  شهر را برطرف کرد.

خدمت مسیل ها و کال های سطح شهر

در خدمت ساماندهی و جدا سازی ۷۵ کیلومتر از مسیلها و کالهای شهری هم با ۲۴۵ میلیارد تومان هزینه به انجام رسید که ۵۰ درصد از این میزان در مناطق پیرامونی و کم برخوردار بوده است.

احیای بافت های ناکارآمد

در موضوع مشوق های احیا و بهسازی بافت های فرسوده در ادوار گذشته ۱۰ میلیارد تومان تخفیف صدور پروانه و بازسازی ابنیه صادر شده و در دوره پنجم با تصویب مشوق های بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری، تنها در عرض ۶ ماه از زمان اجرای این مصوبه ۴ میلیارد تومان تخفیف مجوزات در قالب ۲۳۳ پرونده صادر شده است.

پروژه های کلان شهری

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد ادامه داد: در طی مدت فعالیت شورای پنجم هشت تقاطع غیر همسطح بزرگ دارای نقش کلیدی و اثرگذار در ترافیک شهری در شهر مشهد نیز بهره برداری شده که ۴۰ درصد از این تقاطع ها در مناطق پیرامونی و کم برخوردار ساخته شده است.

پروژه اصلاح هندسی در بسیاری از محلات کم برخوردار به اجرا درآمد و از ۱۹۰ پروژه در این بخش ۸۲ پروژه در محلات کم برخوردار شهری اجرا شده است.

همه اینها در حالی است که بر طبق قانون ما موظف به هزینه کردن ۳۰ درصد از بودجه و اعتبارات عمرانی و خدمات شهری در مناطق پیرامونی هستیم اما با گذر از این رکورد به عدد ۵۰ درصد رسیدیم.

درگوشه گوشه شهر به ویژه مناطق پیرامونی پروژه های متعدد عمرانی همچنان در دست احداث است که در گروه پروژه های بالای ۲۵ میلیارد تومان می‌توان به پروژه احداث خط ۳ قطار شهری با ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ و احداث و تجهیز خط ۲ با اعتبار ۵۲۲ میلیارد تومان اشاره کرد که به این مناطق خدمت رسانی می کنن.

جالب آنکه اخیراً از جانب گروهی ادعا شده که مترو خدمتی فاخر نبوده و صرفه اقتصادی ندارد. بنده به اعتبار سالها خدمت و برآیند سالها تجربه شهرهای مختلف جهان عرض می کنم مترو از پروژه های فاخر شهری محسوب می‌شود چرا که حمل و نقل پاک و سریع و رهایی از ترافیک را تامین کرده و ساختار زیربنایی را در شهر ایجاد می کند. مترو پدافند غیر عامل، نگاه به آینده و افزایش رفاه ملی است.

وی در ادامه به احداث کمربند سبز شمالی کشف رود با ۳۲۵ میلیارد تومان اعتبار، تقاطع غیرهمسطح سواره مصلی با ۲۶۵ میلیارد تومان، آغاز به کار مترو خط ۴ با ۱۳۹ میلیارد تومان، مجموعه پروژه های خدماتی با موضوعات مختلف در شهرک شهید رجایی با ۱۳۰ میلیارد تومان، تقاطع ابوطالب ۱۲۱ میلیارد تومان، پروژه های اسماعیل‌آباد ۱۱۳ میلیارد تومان، طرق ۷۳ میلیارد تومان، سیس آباد و التیمور ۵۴ میلیارد تومان عباس آباد ۳۰ میلیارد تومان پارک شهری بهار ۲۹ میلیارد تومان، مهرگان ۲۸ و نیم میلیارد تومان، شهرک رضویه و بلوار میامی ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، مجتمع آبی شهید قربانی ۲۵ میلیارد تومان، پیاده رو سازی و مناسب سازی معابر طبرسی شمالی ۲۳ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: بیست پروژه بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومانی و ۱۶ پروژه بین ۳ تا ۱۰ میلیارد تومان در شهرک شیرین، طبرسی شمالی، بوستان ریحانه، کال زرکش سیدی، آوینی، توس، رسالت، خلج، غرب مشهد و جای‌جای مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شیدایی خدمت و عشق به مردم را به نمایش می‌گذارد.

من همه را به انصاف دعوت می کنم چرا که دوره پر افتخار و بی‌بدیل خدمت در شورای پنجم قابل انکار نیست.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات