برداشت‌های بی‌رویه و کاهش حجم آب ورودی مهمترین علت افت فشار آب اصفهان در روزهای اخیر است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ناصر اکبری" گفت: گرمای زودرس و افزایش ناگهانی دما نخستین عامل افزایش مصرف آب است، زیرا موجب شد تعداد زیادی از کولرهای آبی زودتر از موعد مقرر روشن شده و افزایش مصرف آب را در پی داشته باشد.
وی عامل دیگر کاهش شدید فشار آب را کاهش حجم ورودی به تصفیه خانه آب اصفهان اعلام کرد و گفت: متولی تأمین آب استان، شرکت آب منطقه‌ای است که باید آب مورد نیاز را در ورودی سد چم آسمان تحویل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان دهد، اما متأسفانه در روزهای اخیر به دلیل برداشت‌های بی‌رویه در حدفاصل سد زاینده‌رود تا سد چم آسمان، میزان آب تحویلی بسیار کاهش یافته است.
اکبری با بیان اینکه شرکت‌های مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود و آب منطقه‌ای باید تدابیری برای جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه در بالادست رودخانه زاینده‌رود اتخاذ کنند، گفت: تصفیه‌خانه آب اصفهان در روستای باباشیخعلی ظرفیت تصفیه 11.5 مترمکعب آب در ثانیه را دارد ولی در روزهای اخیر، آب ورودی به این تصفیه‌خانه و در نتیجه میزان آب تصفیه شده کاهش داشته است.
وی به پیگیری‌های صورت گرفته برای افزایش آب تحویلی به شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اشاره و اظهار امیدواری کرد، با افزایش حجم آب ورودی به تصفیه‌خانه آب اصفهان، از ساعات پایانی امروز شاهد افزایش فشار آب در مناطق تحت پوشش باشیم.
معاون بهره برداری و توسعه آب آبفای استان اصفهان با بیان این که هم اکنون آب شرب مورد نیاز جمعیت ساکن در 57 شهر و 380 روستا از سامانه اول یا طرح آبرسانی اصفهان بزرگ تأمین می‌شود، گفت: هم اکنون در هرثانیه با کمبود 3 مترمکعب آب مواجه هستیم که پیش بینی می شود با گرم‌تر شدن هوا و افزایش مصرف این کمبود به 4.3 مترمکعب در ثانیه برسد.
وی خاطرنشان کرد: سیاست شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به هیچ عنوان جیره بندی و قطع آب نیست، اما شهروندان نیز باید همچون گذشته با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب، این شرکت را در تامین آب شرب پایدار برای همه جمعیت تحت پوشش یاری دهند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات