تامین آب محصول چغندرقند در شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان

تامین آب محصول چغندرقند در شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن سعادت فر" با رد برخی اظهارات منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر عدم تامین آب این محصول تاکید کرد: با وجود افزایش حدود 85 درصدی سطح کشت چغندرقند نسبت به مدت مشابه سال قبل، آب این محصول تاکنون به خوبی تامین شده است.
وی بروز برخی تنش‌ها در آبیاری محصولات زراعی در بهارو تابستان امسال را ناشی از کاهش بارندگی و به دنبال آن ذخایر آبی سدها عنوان کرد و گفت: عدم وجود یک الگوی کشت مشخص هم یکی از چالش‌های برنامه ریزی تامین و توزیع آب است که همه ساله مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
سعادت فر به اهمیت کشت چغندرقند اشاره کرد و گفت: فراهم آوردن امکانات لازم جهت برداشت به موقع این محصول می تواند در کاهش محدودیت‌های تامین و توزیع آب بویژه در پایان فصل زراعی موثر باشد.
مدیرعامل شرکت بهره برداری شمال خوزستان در خصوص عقد قرارداد ذرت بهاره نیز گفت: آب این محصول تاکنون تامین شده ولی به‌دلیل عدم پیش‌بینی دقیق میزان تخصیص آب، عقد قرارداد آن به تعویق افتاده بود.
سعادت فر تاکید کرد: کشاورزان ذرت کار می‌توانند جهت ثبت قرارداد ذرت بهاره (علوفه ای) از تاریخ دوشنبه 17 خرداد ماه به مدت هشت روز کاری به امور مشترکین شرکت مراجعه نمایند.
وی افزود: عقد قرارداد ذرت فقط برای ذرت‌های بهاره کشت شده در اسفند و فروردین ماه گذشته بوده و به‌دلیل محدودیت منابع آبی، هیچگونه قراردادی برای کشت محصولات تابستانه از جمله ذرت و شلتوک منعقد نخواهد شد.
این مقام مسئول از کشاورزان خواست برای جلوگیری از متضرر شدن از کشت محصولات تابستانه در محدوده شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان خودداری کنند.
شرکت بهره برداری شمال خوزستان، مدیریت تامین آب اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه‌های آبیاری دز و کرخه شمالی را بر عهده دارد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات