سامانه‌ خنک‌کن کمکی نیروگاه شازند تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد/ رفع محدودیت 28 مگاواتی تولید واحد چهار نیروگاه

سامانه‌ خنک‌کن کمکی نیروگاه شازند تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد/ رفع محدودیت 28 مگاواتی تولید واحد چهار نیروگاه

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "علیرضا نصراللهی" با اعلام این خبر افزود: محدودیت در تولید برق به واسطه افت کارایی سیستم خنک‌کن اصلی در فصول گرم سال یکی از معضلاتی است که واحدهای بخار نیروگاه‌های کشور با آن مواجه هستند و در این بازه زمانی علاوه بر دمای بالای محیط، وزش باد نیز تاثیر مخربی روی عملکرد سـیسـتم خنک‌کن اصلی دارد.
وی با بیان اینکه اینکه سیستم خنک‌کن اصلی نیروگاه شازند از نوع برج هلر است، گفت: ترکیب دو عامل دمای محیط و وزش باد باعث اختلال در عملکرد برج هلر و متعاقبا افزایش دمای آب در گردش آن و دمای کندانسـور می‌شود که این مسئله افزایش فشار پشت توربین بخار تا نزدیک محدوده آلارم را نیز در پی خواهد شد.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه در چنینی شرایطی بهره‌بردار نیروگاه ناگزیر از کاهش بار توربین (دیریت) برای جلوگیری از تریپ واحد می‌شود، ادامه داد: دیریت واحد در شرایطی رخ می‌دهد که در شبکه نیاز مبرمی به تولید برق وجود دارد؛ از این رو چنین اقدامی باعث ضرر و زیان اقتصادی هنگفتی برای نیروگاه و کشور می‌شود.
نصراللهی با تاکید بر اینکه طرح بازتوانی سامانه‌ خنک‌کن کمکی نیروگاه شازند در راستای رفع محدودیت تولید برق واحد چهار نیروگاه شازند در دسـتور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است، اضافه کرد: راهکار پیشنهادی این بخش شامل بکارگیری یک سامانه خنک‌‍‌کن جانبی در کنار برج هلر است که گواهی ثبت اختراع آن با عنوان "سیستم خنک‌کن کمکی برای سیستم خنک‌کن اصلی از نوع هلر به منظور کاهش نقصان تولید برق نیروگاه در شرایط محیطی با دمای زیاد و وزش باد" توسط دانشگاه صنعتی شریف (مرکز توسان) اخذ شده است.
وی افزود: سامانه خنک‌کن کمکی توسان یک سیستم خنک‌کن خشک از نوع مکش اجباری است که اجزای اصلی آن، مبدل‌های حرارتی نیروگاهی و فن‌های محوری هســتند. طراحی، جانمایی و ترکیب‌بندی سامانه به نحوی انجام شده که اثرات مخرب وزش باد روی عملکرد آن پایین بوده و حداکثر کارایی در جبران افت تولید ناشی از شرایط بحرانی جوی را با توجه به محدودیت‌های موجود داشته باشد.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی سامانه خنک‌کن کمکی واحد چهار نیروگاه شازند از مرز 93 درصد عبور کرده و امیدواریم تیرماه امسال و در شرایط پیک مصرف برق با جبران 28 مگاوات از دیریت واحد نقشی در پایداری برق شبکه کشور داشته باشد.
نصراللهی در پایان گفت: پیمانکار اجرای این پروژه شرکت بهین سامان سرزمین به عنوان یکی از بهترین پیمانکاران حوزه احداث کولینگ‌های نیروگاهی است و مشاور این طرح نیز شرکت قدس نیرو در بخش نظارت کارگاهی و دانشگاه شریف در بخش نظارت عالیه است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات