نگهداری، خرید و فروش و عرضه جانوران وحشی تاکسیدرمی شده جرم است

نگهداری، خرید و فروش و عرضه جانوران وحشی تاکسیدرمی شده جرم است

نگهداری، خرید و فروش و عرضه جانوران وحشی تاکسیدرمی شده جرم است

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: به استناد مصوبه شماره 109 شورای عالی حفاظت محیط زیست، خرید و فروش تروفه های شکار و جانوران وحشی تاکسیدرمی شده و هم چنین عرضه و نگهداری آن ها مستلزم اخذ مجوز و تحصیل پروانه از سازمان است. همین موضوع در ماده 8 آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید مصوب های سال 1398 هیئت محترم وزیران هم مورد تاکید قرار گرفته و برای متخلفین این ماده، مجازات سنگین در نظر گرفته است.

به گزارش"پارما" از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به استناد مصوبه شماره 109 شورای عالی حفاظت محیط زیست، خرید و فروش تروفه های شکار و جانوران وحشی تاکسیدرمی شده و هم چنین عرضه و نگهداری آن ها مستلزم اخذ مجوز و تحصیل پروانه از سازمان است. همین موضوع در ماده 8 آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید مصوب های سال 1398 هیئت محترم وزیران هم مورد تاکید قرار گرفته و برای متخلفین این ماده، مجازات سنگین در نظر گرفته است.
وی با اشاره به این که متاسفانه عده ای در فضای مجازی اقدام به فروش نمونه های تاکسیدرمی شده بدون ارائه هیچگونه مدارک مثبته می نمایند افزود :همه افرادی که در فضای مجازی و یا فروشگاهی اقدام به عرضه نمونه های تاکسیدرمی شده می نمایند موظف هستند مجوز معتبر خود را در معرض دید عموم قرار داده و برای هر نمونه هم پروانه اخذ نمایند. تخطی از این امر تخلف بوده و متخلفین علاوه بر جبران ضرر و زیان وارده مشمول مجازات های موضوع ماده 10 قانون شکار و صید هم می شوند.
مدادی با اشاره به اینکه موضوع خرید و نگهداری نمونه ها هم مستثنی از این امر نسیت یاد آور شد: از مردم و علاقمندان حیات وحش اکیداَ درخواست می شود اولاَ از خرید نمونه از مراکز سایت های بدون هویت و فاقد مجوز خوداری نمایند و ثانیاَ هر نمونه ای هم که از مراکز مجاز خریداری می کنند باید دارای پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست به نام و مختص آن نمونه باشد در غیر اینصورت غیر مجاز تلقی می شود و مشمول جریمه خواهد بود.
مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اضافه کرد: امیدواریم به زودی با راه اندازی سامانه شناسنامه دار کردن تروفه ها شاهد تحولی در زمینه ضابطه‌مند کردن نگهداری، خرید و فروش و ارائه خدمات تاکسیدرمی باشیم. اما تا آن زمان اقدامات و صدور مجوز ها مطابق معمول و متعارف به صورت غیره مکانیز انجام می شود.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات