آماده باش حفاظت محیط زیست برای مقابله با خشکسالی برای حریق / 3هزار هکتار در آتش سوخت رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی

آماده باش حفاظت محیط زیست برای مقابله با خشکسالی برای حریق / 3هزار هکتار در آتش سوخت رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی

آماده باش حفاظت محیط زیست برای مقابله با خشکسالی برای حریق / 3هزار هکتار در آتش سوخت رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست از پیش بینی های صورت گرفته درمورد شرایط بحرانی خشکسالی و حریق در مناطق حفاظت شده خبر داد و گفت: دکتر کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با توجه به اقدامات و پیش بینی های صورت گرفته برای مقابله با خشکسالی برای حریق، درخواست اعتبار کرده است.
به گزارش«پارما» رضا حسن هراتی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ادامه داد: دکتر کلانتری از سازمان مدیریت بحران و وزارت کشور برای مقابله با خشکسالی برای حریق در مناطق حفاظت شده و پارک های ملی، درخواست اعتبار کرده و اقدامات لازم را برای مدیرت بحران، انجام می دهیم.

وی تصریح کرد: خشکسالی می تواند پایه و اساس حریق باشد بنابراین اقدامات پیشگیرانه ای را در مقابله با خشکسالی انجام دادیم. بر این اساس به تامین منابع آبی، تامین علوفه یا لوله گذاری، تامین و مرمت آبشخورها پرداختیم.

رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیش بینی اقدامات مورد نیاز در مواجه با بحران ها درسال جاری، بر اساس گزارش های استان ها درمورد مشکلات مناطق در پی خشکسالی، گفت: با سازمان مدیریت برنامه ریزی برای تامین اعتبار مذاکره شده و نشست هایی برگزار شده است؛ در این نشست ها، موافقت لازم با نحوه اعتبار گذاری بر پایه مقابله با خشکسالی، اخذ شده است.

حسن هراتی تاکید کرد: درصددیم با اقدامات پیش بینی شده، منابع آبی مورد نیاز را در مناطق تحت مدیریت تامین کنیم.

وی پاسخ به این پرسش که چند نقطه بحرانی در کشور شناسایی شده است؟ گفت: تقریبا می توانم بگویم اکثر استان ها با خشکسالی درگیر هستند.

رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست درمورد اقدامات پیش بینی شده با توجه به کاهش بارندگی ها در پاییز، گفت:برنامه ریزی لازم در این حوزه برای مدیریت شرایط تا پایان سال 1400 و اوایل سال 1401 صورت گرفته و کارها پیوسته در حال انجام است اما کمک دولت را می طلبد تا اعتبارات بیشتری به ما تخصیص دهند.

حسن هراتی درمرد تلفات گونه ها در پی خشکسالی نیز اظهار کرد: یکی از تبعات مهم خشکسالی تلفات گونه ای است. سال های گذشته نیز شاهد تلف شدن تعداد زیادی گونه مانند قوچ، میش، کل و بز در پی خشکسالی بودیم.

وی ادامه داد: در این راستا با سازمان مدیریت بحران مذاکره داریم؛ در جلسه امروز نیز مقرر بود وزارت نیرو گزارش اقدامات خود برای مدیریت خشکسالی را بدهد، که جلسه کنسل و به زمان دیگر موکول شد.

رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه خشکسالی یکی از بحران های طبیعی است، گفت: سازمان جنگل ها و وزارت نیرو متولی این امز هستند و ما، هلال احمر و ... به عنوان پشتیبان فعال هستیم.

حسن هراتی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری از طریق مدیریت بحران تلفات گونه ها ناشی از خشکسالی را نداشته باشیم.

بیش از 3هزار هکتار در آتش سوخت

رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست درمورد آخرین آمار آتش سوزی ها نیز گفت: بر اساس آمار تا کنون حدود سه هزار و 118 هکتار از مناطق چهارگانه گرفتار حریق شده است.

حسن هراتی یادآور شد: به ترتیب استان فارس با بروز آتش سوزی در هزار و542 هکتار، خوزستان با هزار و 125 هکتار، مازندران با 131 هکتار و کردستان با 93 هکتار، بیش از سایر استان ها با حریق دست و پنجه نرم کردند.

وی با اشاره به اینکه  در تهران 49 هکتار و در بوشهر 22 هکتار از مناطق چهارگانه دچار حریق شدند، درمورد مدیریت خوب و به موقع آتش سوزی ها در سا جاری گفت: مدیریت آتش سوزی ها به خوبی صورت گرفته است. در روزهای گذشته کهکیلویه و بویر احمد دچار آتش سوزی شد، بالگرد، نیرو کمکی و تجهیزات لازم به سرعت هماهنگ و تامین شد؛ اکنون کل معاونت طبیعی درحال آماده باش و پای کار هستند.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات