حاسبه حجم تالاب‌های ایران برای نخستین بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست

حاسبه حجم تالاب‌های ایران برای نخستین بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست

حاسبه حجم تالاب‌های ایران برای نخستین بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از سال گذشته در حوزه پایش تالاب ها، تصویربرداری هوایی و ترکیب آن با تصاویر ماهواره‌ای را به کمک شرکت‌های دانش آغاز کردیم.

به گزارش«پارما» احمد رضا لاهیجان زاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به تلاش نیروهای نخبه و جوان و به ثمر رسیدن پروژه مذکور گفت: با استفاده از این نوع پایش با اقدامات ترکیبی می توانیم تغییراتی که در حوزه‌ آبی تالاب و همچین پیرامون آن اتفاق می‌افتد را با دقت بسیار بالا و در حد تشخیص کمتر از یک متر استخراج کنیم.

وی با اعلام خبر آغاز تهیه نقشه هایی در مقیاس یک پانصدم در محدوده تالاب ها، گفت: این نقشه ها دقت بسیار بالایی دارد و انتظار می‌رود بتوانیم با دانش جدید تعرض هایی که به تالاب شده یا تغییراتی که در تالاب اتفاق افتاده است را استخراج کنیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین درمورد تصویر برداری هوایی گفت: زمانی که ما داشتیم کار را با تصویر برداری هوائی پیش می‌بردیم، پیشنهادی از سوی شرکت دانش بنیان داده شد و گفته شد که امکان نصب دستگاه لیزر، معروف به لیرز اسکن در زیر هواپیما وجود دارد و از طریق لیزر اسکن می تواینم عمق سنجی تالاب را انجام دهیم؛ با نصب لیزر اسکن در زیر هواپیما و همزمان به صورت زمینی و برای صحت سنجی و با استفاده از لیزر سنج های دستی نقاط زیادی را در تالاب نمونه برداری و نقطه زنی کردیم .

لاهیجان زاده ادامه داد : بعد ازمرحله لیزر اسکن که بصورت هوایی و زمینی انجام می شد، با کمک همکاران در شرکت دانش بنیان و اساتید دانشگاهی توانستیم به یک مدل نرم افزاری دست پیدا کنیم و در قالب این مدل حجم تالاب را محاسبه کنیم؛ همچنین کل بستر تالاب را با استفاده از این نرم افزار و دانش مطرح شده، ترسیم نماییم.

وی با اشاره اینکه این تکنولوژی برای اولین بار در کشور انجام شده، گفت: حتی مشابه خارجی این اقدام با وجود جستجویی که انجام دادیم در گزارش ها مشاهده نکردیم. در این روش از طریق لیزر هوائی و لیزر زمینی و ایجاد یک مدل حجم تالاب با دقت در حد متر مکعب اندازه گیری میشود.

آنالیز ماهواره ای تالاب های میانکاله، انزلی و هورالعظیم

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود : به کمک این فناوری، حجم تالاب میانکاله را محاسبه و آنالیز کردیم و به زودی کار محاسبه و آنالیز ماهواره ای تالاب انزلی و تالاب هورالعظیم را نیز آغاز می‌کنیم ؛ پیش بینی می‌شود در سال جاری هم حدود 400 هزار هکتار دیگر از تالاب های کشور را تحت پوشش مطالعاتی قرار دهیم.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی ازاجرای این طرح گفت: امیدواریم به کمک تصویر برداری هوائی و ترکیب آن با تصویر برداری ماهواره‌ای به کاربری های داخل تالاب از جمله اینکه میزان پوشش گیاهی و مساحت دقیق پهنه های آبی و یا مرطوب و یا خشک شده و تغییرات آن در طول سال، دست یابیم و به نتایج خوبی برسیم .

وی ادامه داد: با کمک این نوع تصویر برداری که کیفیت بسیار بالایی دارد می توانیم پوشش تالاب ها را استخراج کنیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین تاکید کرد: در سال جاری درصدد راه اندازی یک واحد مرکز پایش در معاونت محیط دریایی و تالاب‌ها در سازمان محیط زیست هستیم و مراحل عقد قرارداد آن در حال انجام است؛ با راه اندازی این واحد انتطار می‌رود بتوانیم به صورت مستمر تصاویر ماهواره‌ای و با کیفیت بالا از تالاب‌ها و سواحل را دریافت ودر اختیار محققین و صاحب نظران قرار دهیم .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات