آبگیری 17 میلیون مترمکعب از سد کرم آباد در آذربایجان غربی

آبگیری 17 میلیون مترمکعب از سد کرم آباد در آذربایجان غربی

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدمهدی شهریاری" در جلسه بررسی پروژه‌های عمرانی و اقتصادی منطقه آزاد ماکو که با حضور نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان این‌که 17 میلیون مترمکعب از ذخیره سد کرم آباد آبگیری شده است، گفت: 22 هزار هکتار ناخالص شبکه‌گذاری اصلی و فرعی در پایین‌دست سد صورت گرفته که نزدیک به 3 هزار هکتار در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.
وی  تصریح کرد: آب این سد توسط سه ایستگاه پمپاژ از سد ارس منتقل می‌شود که 22 هزار هکتار شبکه‌گذاری اصلی و فرعی در پایین‌دست سد صورت گرفته و نزدیک به 3 هزار هکتار در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.
شهریاری با تأکید بر این‌که بیش از 8 هزار و 500 هکتار دیگر تا پایان آبان ماه امسال آبرسانی می‌شود، عنوان کرد: برای تکمیل این پروژه 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در طول سال گذشته و امسال اقدامات خوبی برای تکمیل پروژه انجام شده است.
در ادامه این نشست، "یاسر رهبردین" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی ضمن ارائه گزارش از روند اجرای پروژه کرم آباد و اعلام آمادگی برای تامین آب 8 هزار و 400 هکتار از 19 هزار هکتار شبکه آبیاری اراضی سد کرم آباد، ابراز امیدواری کرد با اتمام این پروژه شاهد درآمدزایی و بهبود وضعیت اقتصادی بهره‌برداران بوده و مشکلات تامین آب کشاورزان منطقه رفع شود.
وی افزود: با بهره برداری از طرح کرم آباد علاوه بر اینکه 250 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به تولید کشور اضافه می‌شود برای 15 هزار نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.
سد مخزنی کرم‌آباد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر 43 متر و از پی سنگی 55 متر است. ظرفیت تنظیمی این سد نیز حدود ۵۷ میلیون متر مکعب بوده و از جمله سدهای ساخته شده خارج از بستر رودخانه در آذربایجان غربی است که برای آبگیری آن، 21 کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و سه ایستگاه پمپاژ احداث شده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات