انجمن یزد پژوهی افتتاح شد

در مراسمی با حضور شهردار یزد، رئیس شورای اسلامی شهر و پژوهشگران یزدی انجمن یزد پژوهی در ساختمان تالار شهر شهرداری افتتاح شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد – در مراسمی با حضور جمال الدین عزیزی شهردار، غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی شهر، سیدحسین آزادی نایب رئیس شورا و ونوس عامری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، عباس ملازینلی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و جمعی از پژوهشگران، مرکز یزد پژوهی در مجموعه تالار شهر افتتاح شد.

این مرکز با برنامه ریزی های انجام شده در کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری از امروز آغاز به کار کرد.

جمال الدین عزیزی شهردار یزد در این مراسم با بیان اینکه این انجمن در حوزه انجام پژوهش های بنیادی مدیریت شهری و گردآوری و دسته بندی سوابق تاریخی، ادبی، هنری، فرهنگی و معماری شهر یزد فعالیت کرده و به صورت دایره المعارف در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: انجمن یزد پژوهی بعد از برنامه ریزی یکساله توسط سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد شکل گرفت و راه اندازی شد.

وی گفت: پژوهش در حوزه یزد شناسی، نکته مهمی است که در آینده در حوزه مدیریت شهری،  به آن نیاز داریم، برای شناخت نیازهای شهری نیاز به یک کار پژوهشی هدفمند و نظام مند در حوزه های هنری، فرهنگی، معماری و تاریخی است که شهرمان را به گونه ای نگهداری کنیم که آیندگان به نیکی از ما یاد کنند.

شهردار یزد اظهار امیدواری کرد با راه اندازی این انجمن که مستندات و مدارک گذشته یزد به صورت کامل دسته بندی می شود، بتوانیم از تجربیات گذشتگان در زمان حال و آینده پژوهی استفاده کنیم.

عباس ملازینلی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد هم در این مراسم با اشاره به اینکه راه اندازی انجمن یزد پژوهی که یکی از وظایف تعریف شده سازمان است و همچنین جز کارهای بنیادین و اساسی بود که شورای شهر آن را پیگیری کرد، اظهار داشت: طبق اساسنامه ای که مورد تایید شورای اسلامی شهر و فرمانداری قرار گرفت، ۹ نفر از پژوهشگران برتر حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، معماری و تاریخی از جمله پاپلی یزدی، دادبه، ماندگاری، مسرت، پویا، جعفری ندوشن، شمس الدینی، سمسار یزدی و تشکری عضو ثابت حقیقی هیئت امنای این انجمن و ۲ عضو حقوقی شامل رئیس شورای اسلامی شهر و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد اعضای حقوقی این انجمن انتخاب شده اند.

ونوس عامری عضو شورای اسلامی شهر یزد هم در ادامه این مراسم با تاکید به شناساندن یزد و ابعاد فرهنگی آن به جهانیان گفت: لازم است باتوجه به اینکه یزد، شهر میراث جهانی، دارای ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، معماری، آداب و رسوم غنی است، یک دایرة المعارف و پژوهش نامه عظیم و بزرگی که دارای اعتبار باشد گردآوری شود که مرجع معتبری برای آیندگان و پژوهشگران داخلی و بین المللی باشد تا این فرهنگ و تاریخ غنی حفظ شود و تداوم پیدا کند.

در پایان استاد عبدالعظیم پویا راه اندازی انجمن یزد پژوهی را در یزد رخداد مهمی تلقی کرد و افزود: باتوجه به شهرت و آوازه شهر میراث جهانی اطلاعات جامع و سامان یافته ای در مورد یزد وجود نداشت و باتوجه به وظیفه فرهنگی ما و همت شهرداری امیدواریم در این مرکز پژوهش های جامعی انجام و به ثمر برسد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات