استفاده از پرندگان برای مقابله با پدیده شکوفایی جلبکی

استفاده از پرندگان برای مقابله با پدیده شکوفایی جلبکی

استفاده از پرندگان برای مقابله با پدیده شکوفایی جلبکی

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: شکوفایی جلبکی تاثیرات منفی بر محیط زیست دریایی دارد از این رو راهکارهای متعددی برای مقابله با آن پیشنهاد می‌شود که یکی از آن‌ها استفاده از پرندگان برای مقابله با پوشش ضخیم جلبکی است.

به گزارش «پارما» از ایرنا، احمد منبوهی روز چهارشنبه در نشست آنلاین "شکوفایی ماکروجلبکی و بررسی بلوم ماکروجلبک ها در سواحل دریای خزر" که به مناسبت 21 مرداد روز ملی دریای خزر برگزار شد، افزود: ماکرو جلبک‌ها، جلبک‌های چند سلولی هستند که بدنشان شبیه بدن گیاهان است، این موجودات فتوسنتز می‌کنند و شامل گونه‌های "سبز"، " قرمز" و "قهوه‌ای" هستند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی با اشاره به اینکه شکوفایی جلبکی آسیب زیادی بر محیط زیست دریایی و زیستمندان آن وارد می کند گفت: به دلیل تاثیرات منفی زیست محیطی شکوفایی جلبکی، در دنیا به دنبال راهکارهای مدیریتی و کاهش آن هستند که جمع آوری دستی جلبک‌ها و استفاده از علف کش‌ها از جمله راهکارهای مقابله با این پدیده شناخته شده است، علاوه بر این روش ها، استفاده از پرندگانی مانند غاز و قو برای مقابله با پوشش‌های ضخیم جلبکی پیشنهاد شده است.

منبوهی، استفاده از جلبک‌ها برای کاربردهای بهداشتی، آرایشی و دارویی، تولید مکمل‌های غذایی و استفاده از آن به عنوان غذای دام و طیور را از دیگر راهکارهای مقابله با این شکوفایی عنوان کرد.

وی گفت: ماکرو جلبک‌ها موجوداتی مفید و منبع تغذیه برای گیاهخواران هستند، هنگامی که جمعیت این جلبک‌ها افزایش یابد به آن شکوفایی یا بلوم جلبکی می‌ گویند و زمانی که رشد این جلبک‌ها بیش از اندازه شود در آن زمان دیگر برای محیط زیست دریا مضر هستند.

منبوهی خاطر نشان کرد: ماکرو جلبک‌ها در بستر سخت رشد می‌کنند ولی زمانی که بنا به دلایلی چون وجود توفان و باد از بستر جدا شوند، در آب شناور می شوند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به پراکندکی این جلبک‌ها در دنیا، گفت: ورود پساب‌ها، فاضلاب‌های تصفیه نشده، کودهای کشاورزی و تغییرات اقلیمی از جمله عوامل شکوفایی جلبکی هستند و شکوفایی آنها علاوه بر آنکه کارکرد سواحل را کاهش می‌دهد، انتشار بوی نامطبوع، مرگ ماهیان، افزایش هزینه‌های تصفیه آب را در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: شکوفایی جلبکی بیشتر در مناطق گرمسیر، نیمه گرمسیر و معتدل رخ می دهد، در سال 2007 و 2008 شکوفایی جلبکی در دریای چین در وسعتی حدود 10 هزار کیلومتر مربع رخ داد و شدت آن به حدی بود که مسابقات قایقرانی 2008 چین را مختل کرد.

منبوهی تاکید کرد: وجود گونه‌های ماکرو جلبک‌های مهاجم یکی از موضوعات مهم در بحث شکوفایی جلبکی است، تاکنون 120 گونه مهاجم جلبکی در دنیا گزارش شده است، این گونه‌های مهاجم با گونه‌های بومی رقابت دارند و تنوع زیستی را در محیط دریایی کاهش می دهند.

این محقق پژوهشگاه اقیانوس شناسی، ادامه داد: در وضعیت شکوفایی جلبکی، جلبک‌ها پوشش ضخیمی در سطح آب ایجاد خواهند کرد که این امر زیستگاه تخم ریزی ماهیان را به خطر می‌اندازد از این رو دنیا به دنبال راهکاری برای مقابله با این پدیده است تا در صورت بروز کمترین آسیب به محیط زیست دریایی وارد شود.

کنوانسیون منطقه حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به «کنوانسیون تهران» در 21 مرداد 1382 ( 2003) با حمایت برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از محیط زیست دریای خزر به امضای پنج کشور جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان رسید و از آن زمان این روز به عنوان روز ملی - منطقه ای دریای خزر نامگذاری شده است.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات