عمل به وعده‌ها در زمان تعیین شده یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو است/ تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارتخانه/ توسعه و مدیریت تقاضا؛ دو بال برنامه بخش برق/ توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌ها باشد

عمل به وعده‌ها در زمان تعیین شده یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو است/ تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارتخانه/ توسعه و مدیریت تقاضا؛ دو بال برنامه بخش برق/ توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌ها باشد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی‌اکبر محرابیان" عصر روز سه‌شنبه در جلسه‌ای که با حضور معاونان و مدیران ارشد صنعت آب و برق کشور در ساختمان ستادی وزارت نیرو از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری در دیدار با کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: پیگیری و عمل به وعده‌ها یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین محورهای توصیه رهبری به دولت سیزدهم بوده و دولت نیز در تحقق این موضوع کاملا مصّر است.
وی اضافه کرد: بر اساس میثاقی که با مردم و دولت داریم، برنامه‌ای جامع و کامل را به مجلس ارائه کردیم. برنامه ارائه شده نه تنها برنامه یک نفر، بلکه برنامه‌ای جامع در راستای توسعه و پیشرفت خدمات صنعت آب و برق کشور است.
وزیر نیرو با اشاره به سیاست‌های راهبردی این وزارتخانه در دولت سیزدهم، تصریح کرد: برنامه ارائه شده در هر پروژه‌ دارای زمان‌بندی، پتانسیل، حوزه‌های اصلی و ظرفیت مشخص است.
محرابیان اضافه کرد: باید تمامی تلاش‌ها به کار گرفته شود تا کمترین وابستگی را به بودجه عمومی داشته باشیم و بتوانیم از بخش‌ها، پتانسیل و ظرفیت‌های مختلف بهره کافی و لازم را ببریم.
وی افزود: نکته‌ای که برنامه ارائه شده را از دیگر برنامه‌ها متمایز می‌کند تدوین زمان‌بندی دقیق برای پروژه‌ها بوده و کار پیگیری و رسیدگی به پروژه‌ها مهم‌ترین وظیفه و اولویت اصلی مدیران است. باید با مجموع ظرفیت‌ها و توان بتوانیم این برنامه مهم را عملیاتی کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به برنامه حوزه برق گفت: در برنامه حوزه برق دو بال توسعه و مدیریت تقاضا را داریم. در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری در بال توسعه داشتیم، لیکن در بال مدیریت تقاضا میزان موفقیت و برنامه‌ریزی اندک بوده و با توجه به شرایط قیمت‌گذاری و دیگر مشکلات و چالش‌ها، در مصرف برق بی‌توجهی شده است و باعث شده توسعه ما به میزان تقاضا نباشد.
وی با بیان اینکه باید با استفاده از ظرفیت و تجارب‌ موجود در کشور تراز منفی تولید و مصرف را جبران کنیم، یادآور شد: پسندیده نیست پس از ۴۲ سال از عمر انقلاب بخش‌های مختلف مصرف دچار محدودیت باشند. باید با کمک ظرفیت‌های بخش خصوصی، توانایی‌های متخصصان و کمک صنایع به نقطه‌ای برسیم که توانایی تولید برق بالاتر از نیاز را داشته باشیم.
وی در رابطه با حوزه آب، با بیان اینکه تامین آب امری الهی است، اظهار کرد: منابع اصلی آب در اختیار بشر نیست اما مدیریت مصرف آن در دست بشر است. ما تجربه‌های مختلف و گوناگونی از خشکسالی‌ها و ترسالی‌ها را تجربه کردیم.
وزیر نیرو افزود: سرانه‌ مصرف بخش‌های مختلف دنیا نشان می‌دهد که اگر مدیریت مصرف خوبی بر منابع آبی داشته باشیم، می‌توانیم از ظرفیت موجود به‌خوبی استفاده لازم را ببریم.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به استفاده از آب‌های غیرمتعارف یادآور شد: امروز کشور در شرایطی نیست که نیاز آن تنها با آب‌های متعارف کفاف داده شود. در بسیاری از مناطق مجبور به استفاده از آب‌های غیرمتعارف هستیم؛ البته باید در این موضوع تعادل را رعایت کنیم.
وی با بیان اینکه با استفاده از آب‌های غیرمتعارف نیز تمامی مشکلات کشور حل نمی‌شود، ادامه داد: اقتصاد آب‌های غیرمتعارف موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مانند سایر مسائل استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این زمینه لازم است. برای تامین آب اغلب استان‌های ساحلی باید از دریا استفاده کنیم.
محرابیان با تاکید بر موضوع مدیریت مصرف، گفت: آب در کشور وجود دارد و این مدیریت مصرف است که باید درست شود. مدیریت مصرف آب باید به اقتضای زمان حال باشد چرا که وضعیت مخازن آب در سال‌های مختلف تغییر می‌کند.
وی ضرورت نصب کنتور را موضوعی مهم در مقوله آب دانست و ادامه داد: باید برای چنین موضوعاتی برنامه داشته و با برنامه‌ای عملی و کامل بر مدار مدیریت و تقاضای مصرف ورود کنیم.
به‌گفته وزیر نیرو، توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌ها باشد و این مهم، به معنی افزایش قیمت این کالای اساسی نیست.
محرابیان با بیان اینکه موضوع تقاضا و مدیریت مصرف باید محصول تدبیر تمامی ظرفیت‌ها در بخش آب باشد، اظهار کرد: اگر بتوانیم مردم را در این زمینه به خوبی اقناع کنیم نه تنها ما را در این امر مهم همراهی می‌کنند بلکه تشویق می‌کنند تا شرایط در این حوزه سامان یابد.
وی با بیان اینکه سفر‌های استانی جزو برنامه‌های محوری دولت سیزدهم است، خاطرنشان کرد: این سفرها با سه هدف رسیدگی به وضعیت استان‌ها، بررسی پروژه‌های موجود در استان و تصویب پروژه‌های جدید صورت می‌گیرد. به ثمر رسیدن این پروژه‌ها در زمان مقرر و وعده داده شده بسیار ضروری و مهم است.
محرابیان مقابله جدی با فساد را یکی از جدی‌ترین برنامه‌های خود دانست و افزود: شناسایی مراکز تولید فساد مهمترین برنامه و گام اول برای مقابله با آن است. حساسیت به این موضوع نباید در این دوران، کم باشد.
وزیر نیرو با اشاره به موضوعات مهم صنعت آب و برق تصریح کرد: تامین آب شرب خط قرمز بوده و چیزی به نام قطع شدن نباید در این زمینه داشته باشیم. ممکن است پیشامدهایی در این بین صورت بگیرد که باید به تمامی آن‌ها رسیدگی شود و پیشامد نباید از روی عدم پیش‌بینی مدیر اتفاق بیافتد.
وی با بیان اینکه مردم را نباید در این موضوعات نگران کنیم، اضافه کرد: تامین سوخت زمستانی از موضوعات کلیدی پیش‌رو است که باید تدابیر و اقدامات لازم و مقتضی برای تامین سوخت صورت بگیرد. باید فصل‌های زمستان و تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم، آبرسانی روستایی و مناطق محروم را دیگر محور مهم برنامه خود دانست و از تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارت نیرو خبر داد.
محرابیان افزود: تا چند روز آینده این مرکز برای ساماندهی تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود توسط گروه‌های جهادی، خیرین و غیره در موضوع آبرسانی روستایی تشکیل شده و در زیرمجموعه خود ساختار قرارگاه جهاد آب را خواهد داشت.
وی با بیان اینکه این قرارگاه با هدف اقدام مشترک در سطح کل وزارتخانه تشکیل می‌شود، گفت: امیدوارم این حرکت باعث عزم جهادی و انقلابی در کشور شود تا بهره‌مندی آبرسانی روستایی از ۹۰ درصد عبور کند.
وزیر نیرو در پایان هماهنگی در سطح وزارتخانه را مهم دانست و اضافه کرد: زمانی می‌توانیم اهداف موجود را پیگیری و به ثمر برسانیم که در موضوعات هماهنگی، همدلی و همکاری را مورد توجه ویژه قرار دهیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات