سازمان ملل خواستار افزایش تلاش ها برای نجات شرایط آب و هوایی شد

سازمان ملل خواستار افزایش تلاش ها برای نجات شرایط آب و هوایی شد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نشست روز جمعه به وقت محلی از جامعه جهانی خواست تا تلاشهای خود برای انرژی های تجدیدپذیر و برای جلوگیری از شرایط اضطراری آب و هوا و رفع فقر جهانی انرژی را دو چندان کند.

به گزارش «پارما» از ایرنا، دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر ضرورت مضاعف برای پایان دادن به فقر انرژی و محدود کردن تغییرات آب و هوایی گفت: امروز ما با لحظه ای از حقیقت روبرو هستیم.
گوترش افزود: ما پاسخ هایی از جمله انرژی مقرون به صرفه، تجدیدپذیر و پایدار برای همه داریم که هر دو ضرورت را برآورده می کند.سازمان ملل متحد می گوید حدود 760 میلیون نفر در سراسر جهان در حال حاضر به برق دسترسی ندارند.
گوترش نیز اعلام کرد که جهان باید این رقم را تا سال 2025 به نصف برساند.
دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد که پیشرفت هایی صورت گرفته است در حالی که انرژی های تجدیدپذیر هم اکنون 29 درصد از تولید برق جهان را تامین می کند.
اظهارات دبیرکل سازمان ملل در حالی است که دولت ها و بخش خصوصی متعهد شدند بیش از 400 میلیارد دلار در اجلاس انرژی که خواستار تسریع تلاش ها برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی فاجعه بار شد، هزینه کنند.
تعهداتی که بسیاری از آنها قبلا اعلام شده است شامل پروژه هایی برای گسترش دسترسی به برق در کشورهای در حال توسعه، تقویت فناوری های آشپزی تمیز و بهبود بهره وری انرژی به عنوان بخشی از حرکت در مسیرکربن زدایی سیستم انرژی است.
دبیر کل سازمان ملل پیش از این، در نشست وزرای امور خارجه شورای امنیت نیز گفت: تغییرات آب و هوایی و سوء مدیریت محیط زیستی در مناطقی که ظرفیت های مقابله با این تغییرات محدود است، عوامل افزایش خطر هستند.
گوترش افزود: تغییرات آب و هوایی به ویژه هنگامی با شکنندگی و اختلافات گذشته یا فعلی همراه شود، می تواند تاثیرات عمیقی از خود به جا گذارد.
به گفته وی، 90 درصد پناهندگان از کشورهای بسیار آسیب پذیر هستند که کمترین توانایی را برای سازگاری با تأثیرات تغییرات آب و هوایی دارند.
دبیر کل سازمان ملل از اعضای شورای امنیت خواست تمهیدات ایجاد صلح و سازگاری با آب و هوا را برای کاهش خطرات در نظر بگیرند.
وی اظهار داشت که گزارش اخیر دانشمندان سازمان ملل متحد نشان می دهد سطح تغییرات اقلیمی به طرز خطرناکی تشدید شده است.
وی با تاکید بر اینکه این یک پیام خطر برای بشریت است، افزود: حداقل 30 میلیون نفر در سال گذشته بر اثر بلایای ناشی از تغییرات اقلیمی آواره شده اند و هیچ منطقه ای از این تغییرات در امان نیست.
دبیر کل سازمان ملل در پایان هشدار داد: فرصت ما برای جلوگیری از بدترین تاثیرات آب و هوایی به سرعت رو به پایان است.
ماه گذشته گروهی از کارشناسان بین دولتی سازمان ملل با عنوان «هیات بین دولتی درمورد تغییرات اقلیمی» هشدار دادند که سطح انتشار گازهای گلخانه ای در حال حاضر به حدی بالاست که اختلالات آب و هوایی را برای چند دهه، اگر نگوییم چند قرن تضمین می‌کند. به عبارت دیگر، امواج گرمای مرگبار، طوفان های شدید و دیگر شرایط جوی که در حال حاضر اتفاق می افتد، شدیدتر خواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات