بزرگترین آزمایشگاه میکروبیولوژی آب غرب استان اصفهان افتتاح شد/ بهره‌برداری از طرح آبرسانی به جنوب شهر نجف آباد

بزرگترین آزمایشگاه میکروبیولوژی آب غرب استان اصفهان افتتاح شد/ بهره‌برداری از طرح آبرسانی به جنوب شهر نجف آباد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آزمایشگاه میکروبیولوژی آب نجف آباد که بزرگترین آزمایشگاه میکروبیولوژی آب استان اصفهان محسوب می‌شود یکی از طرح‌هاست که با صرف 24 میلیارد ریال در ساختمان شماره 2 آبفای نجف آباد تجهیز و راه اندازی شده است.
این آزمایشگاه با هدف پایش روزانه میکروبی آب شرب منابع، مخازن و شبکه توزیع، میزان کلر باقی مانده ، PH و کدورت آب شهرهای نجف آباد ،دهق ، علویجه ،فولادشهر و روستاهای تحت پوشش راه اندازی شده و نقش بسزایی در حفظ سلامت و ارتقای کیفی آب شرب مناطق یاد شده دارد.
طرح آبرسانی به جنوب شهر  نجف آباد دیگر طرحی بود که در چهارمین روز از هفته دفاع مقدس در این شهرستان به بهره برداری رسید.
این طرح با هدف تامین آب شرب پایدار 53 هزار نفر ازساکنان محلات جنوبی شهر نجف آباد و با صرف هزینه ای بالغ بر 30 میلیارد ریال اجراء شده است.
در طرح آبرسانی به جنوب شهر نجف آباد 4300 مترلوله و اتصالات با قطره های 250 و 300 میلی‌متر در حدفاصل بلوار شریعتی غربی و خیابان‌های ساحل، بیشه، فرهیختگان ماندگار، حکیم سنایی و بهارستان این شهر  در مدت 77 روز به اجرا در آمد تا مشکل کاهش شدید فشار آب ساکنان این مناطق در ماه‌های گرم سال برطرف شود.
در مراسم افتتاح این طرح‌ها، نماینده مردم شهرستان های نجف آباد وتیران و کرون در مجلس شورای اسلامی با ابراز خشنودی از اجرای طرح  آبرسانی به جنوب نجف آباد گفت: هم اکنون دغدغه مسئولان کشوری و استانی تامین پایدار آب شرب مردم است و در چند سال اخیر آبفای استان اصفهان در این مورد بسیار خوب عمل کرده است.
ابوالفضل ابوترابی اظهار داشت: انتظار می رود در ماه های آینده سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ وارد مدار بهره برداری شود تا دسترسی مردم به آب شرب در شهرها و روستاهای استان به صورت پایدار باشد.
وی به نیاز شهر نجف آباد به بهره مندی از پساپ اشاره و بیان کرد: کشاورزان، صنعتگران، شهرداری‌ها و دیگر واحدهای فعال خدماتی در شهر نجف آباد نیاز به پساب تولیدی در نجف آباد دارند و درصدد هستند با ایجاد کنسرسیومی متشکل از شهرداری‌ها و فعالان اقتصادی و صنعتی، تکمیل شبکه جمع آوری، خط انتقال و توسعه فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب را با سرعت عملیاتی کرده تا بتوانند از پساب تصفیه شده استفاده کنند.
در ادامه مدیرعامل آبفای استان اصفهان با بیان این که سال آبی1400-1399 خشک‌ترین سال‌ها در 52 سال گذشته بوده است اعلام کرد: بحران آب در نیمه نخست سال جاری موجب کاهش شدید فشار و قطع آب بسیاری از مشترکان شد.
هاشم امینی به اجرای شبکه فاضلاب در شهر نجف آباد اشاره کرد و افزود: تا قبل از سال 1390 تنها 27 کیلومتر شبکه فاضلاب در این منطقه اجرا شده بود در حالی که در سال‌های اخیر بیش از 250 کیلومتر در این منطقه شبکه فاضلاب اجرا شده است.
وی اظهار امیدواری کرد با بهره‌برداری از فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب نجف آباد و اجرای بخشی از خط انتقال فاضلاب، بستر واگذاری هفت هزار انشعاب جدید فاضلاب در نجف آباد فراهم شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات