تهدید فاضلاب کشف‌رود در مشهد به یک فرصت بی‌نظیر تبدیل شد/ واگذاری 35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف‌رود به بخش خصوصی

تهدید فاضلاب کشف‌رود در مشهد به یک فرصت بی‌نظیر تبدیل شد/ واگذاری 35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف‌رود به بخش خصوصی

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" با اشاره به جذب سرمایه‌گذار خصوصی توسط دولت در پروژه‌های آبی، اظهار کرد: حدود سه سال گذشته، در خین عرب حجمی از پساب تصفیه شده کشف‌رود را به سرمایه گذاران واگذار کردیم و در قبال آن، سرمایه‌گذاران ساخت ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و بهره برداری از مجموعه‌های بزرگ آبی را به عهده گرفتند .
وی با اشاره به اینکه مجموع اعتبار مصوب وزارت نیرو در کشور 9 هزار میلیارد تومان است، افزود: با مشارکت شرکت آب و فاضلاب مشهد طی دو سال، نمونه مالی تهیه کردیم که 35 میلیون از فاضلابی که در کشف رود جاری است در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم .
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: طی این قرارداد بخش خصوصی موظف شد حدود پنج هزار میلیارد تومان (60 درصد کل اعتبار وزارت نیرو) طرح آبی اجرا کند و بدین گونه فاضلاب کشف رود که تهدید بزرگی بود به یک فرصت بی‌نظیر تبدیل شد .

واگذاری 35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف رود به بخش خصوصی
وی با بیان اینکه با کمک بخش خصوصی طرح 20 ساله تصفیه پساب مشهد اجرایی شد، گفت: در این طرح، پساب مشهد به غرب این شهر منتقل و با چاه‌های کشاورزی جایگزین شده، همچنین با انتقال آن چاه‌ها به آب شرب سبب به تعادل رساندن آبخوان‌های زیرزمینی می‌شود .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه طی یک ماه گذشته قراردادی با بخش خصوصی در راستای ساماندهی فاضلاب کشف‌رود امضا شد، اظهار کرد: بر اساس این طرح در مدت 25 سال حدود 35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف رود در اختیار قرار خواهد گرفت و در قبال آن تصفیه‌خانه بزرگ طبرسی ساخته و سه طرح بزرگ آبی برای تامین آب مشهد اجرا می‌شود .
علایی با اشاره به اینکه سود عادلانه بخش خصوصی و مردم باید در یک راستا باشد، ادامه داد: به منظور ساماندهی طرح فاروب رومان در نیشابور، قراردادی با بخش خصوصی با اعتبار 400 میلیارد تومان منعقد شد .
وی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما این است که با کمترین میزان اعتبارات دولتی با کمک مردم رودخانه‌ها ساماندهی شود، خاطرنشان کرد: از زمانی که حضور تشکل‌های کشاورزی پررنگ شد روند حفر چاه‌های غیرمجاز کاهش چشمگیری داشته است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات