ضرورت اجماع جهانی برای غلبه بر زوال ونابودی تنوع زیستی

ضرورت اجماع جهانی برای غلبه بر زوال ونابودی تنوع زیستی

بخش نخست پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP15)پایان یافت ضرورت اجماع جهانی برای غلبه بر زوال ونابودی تنوع زیستی بخش نخست پانزدهمین اجلاس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP15) با هدف تدوین چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا 2020 از 19 الی 23 مهر ماه سال جاری به صورت مجازی برگزار شد و بخش دوم این اجلاس از 5 الی 18 اردیبهشت ماه سال 1401 به صورت حضوری در کونمینگ چین برگزار خواهد شد.

به گزارش «پارما» از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در تشریح این اجلاس گفت: دربخش اول این اجلاس از آخرین نسخه چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا 2020 که تا این مقطع زمانی نهایی شده بود مطرح و به اطلاع کشورهای عضو رسید. در بخش دیگر این اجلاس، رهبران و مقامات عالی‌رتبه کشورهای جهان در قالب نشست سطح بالا اقدام به بحث و تبادل نظر پیرامون وضعیت تنوع زیستی جهان در حال حاضر و دهه‌های آتی و راهکارهای مقابله با از دست رفتن این سرمایه عظیم کردند.

همچنین در این اجلاس هیات جمهوری اسلامی ایران متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراجع ملی ذیل کنوانسیون تنوع زیستی به سرپرستی اسکندر زند مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی حضور داشتند.

مدادی گفت:در این اجلاس پیرامون چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا 2020 که یک سند راهبردی برای حفاظت از تنوع زیستی است، بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی و تسهیم عادلانه منافع ناشی از آن تا سال 2050 است تصمیم گیری شد.

مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی با اشاره به اینکه پیش‌نویس اولیه این چارچوب که در تابستان 1400 منتشر شده است، بر اساس تجاربی است که جامعه جهانی از برنامه راهبردی تنوع زیستی آیچی طی سال‌های 2010 الی 2020 آموخته است تصریح کرد: چارچوب جدید پیشنهادی برای تنوع زیستی پسا 2020 بر مبنای تئوری تغییر بنا نهاده شده است و سیاستگذاری‌ها و اقدامات فوری در سطح تمام جامعه و در مقیاس‌های جهانی، ملی و محلی با هدف توقف روند زوال تنوع زیستی تا سال 2030 و پرداختن به احیاء تنوع زیستی از دست رفته تا سال 2050 لازم است صورت پذیرد.

گفتنی است در مراسم افتتاحیه این اجلاس، خانم الیزابت ماروما دبیر کل کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد ، با اشاره به اهداف این اجلاس گفت : تصویب و نهایی‌سازی نقشه راه چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا 2020 و جریان‌سازی برای تحقق شعار دهه فعلی که "احیاء اکوسیستم‌ها" است از اهداف اصلی کنوانسیون است.

اسکندر زند، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی به نمایندگی از کشورایران تصویری از غنای تنوع زیستی کشورمان در ابعاد فون و فلور ارائه کرد و بر حق مسلم کشورهای در حال توسعه برای برخورداری از فناوری توسط کشورهای توسعه یافته تاکید کرد.

وی با اشاره به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران ، پرهیز کنوانسیون و مجموعه های ذیل آن را از سیاست‌زدگی خواستار شد.

در ادامه نشست نمایندگان قاره‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به ارائه گزارش در زمینه اقدامات صورت گرفته توسط هر یک از گروه‌ها در رابطه با چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا 2020 و لزوم توقف روند زوال تنوع زیستی پرداختند.


اعضای هیات ایران متشکل از صوفی‌زاده مشاور مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و مرجع ملی تبادل اطلاعات و همکاری‌های علمی و فناوری، دکتر مدادی مرجع ملی بسیج منابع، دکتر محسن مفیدی نیستانک مرجع ملی تشکیلات رده‌بندی جهانی، دکتر خدیوی عضو کمیته حقوقی مرجعیت ملی کنوانسیون، دکتر پورکاظمی مرجع ملی بازوی مشورتی علمی، فنی و فناوری و دکتر کرمی دهکردی مرجع ملی کمیته مشورتی ارتباطات،آموزش وآگاهی بخشی در کشاورزی و منابع طبیعی، آقای گلریز نماینده وزارت امور خارجه و خانم دکتر کهک دبیر پروتکل کارتاهنا حضور داشتند.

در پایان این اجلاس، چین به عنوان رئیس ادواری پانزدهمین اجلاس تنوع زیستی سازمان ملل متحد به مدت دو سال و وزیر اکولوژی و محیط زیست چین به عنوان رئیس این اجلاس انتخاب شدند.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات