تشکیل سازمان نظام باستان شناسی

تشکیل سازمان نظام باستان شناسی

www.BanaNews.irمهندس سید حسن موسوی در نشست شورای راهبردی میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: رئیس جمهوری نیز موافق احداث این سازمان است که در صدد هستیم تا تشکیل این سازمان در قالب لایحه ای با قید فوریت در دولت به تصویب برسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این نشست که در مجموعه کاخ موزه گلستان و با حضور تعدادی از باستان شناسان، کارشناسان معماری، کارشناسان میراث فرهنگی و اساتید برجسته دانشگاه برگزار شد مهندس موسوی با تاکید بر حفاظت، صیانت و معرفی و تبلیغ میراث فرهنگی کشور گفت: میراث فرهنگی در حقیقت عامل و دروازه توسعه است.

وی اظهار داشت: همه وظیفه داریم تا در حفاظت از میراث فرهنگی به وظیفه قانونی، شرعی و ملی خود عمل کنیم.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست بر تداوم نشست شورای راهبردی میراث فرهنگی هر ۲ ماه یکبار تاکید کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به آثار تاریخی موجود در کشور اضافه کرد: اگر چه بر اساس تقسیم بندی ها ایران جزو ۵ کشور تاریخی دنیا محسوب می شود اما با جرات می توان اعلام کرد که ایران تاریخی ترین کشور جهان است.

وی با اشاره به قدمت تاریخی و میراث کهن ایران زمین افزود: حق ایران این است که در بهترین و بالاترین سطوح بین المللی به جهانیان معرفی شود.

مهندس موسوی با اشاره به این که برخی از کشورهای دنیا که سابقه تاریخی اندکی دارند با سرقت آثار فرهنگی و تاریخی ایران و همچنین صحنه سازی به دنبال جعل تاریخ برای خود هستند اظهار داشت: با این وجود خوشبختانه در ایران آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که می توان از آن ها برای معرفی ایران به بهترین نحو استفاده کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر ضرورت بهره گیری از تجربیات و نظریات ارزشمند صاحبنظران و کارشناسان خطاب به حاضرین در جلسه گفت: سازمان میراث فرهنگی کشور برای پیشبرد اهداف خود که همانا پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است دست یاری به سوی شما دراز می کند.

وی با اشاره به تدوین اساسنامه شورای راهبردی میراث فرهنگی کشور در گذشته خاطر نشان کرد: مفاد این اساسنامه باید تحقق یابد.

معاون رئیس جمهور با بیان این که انتظار من از شورای راهبردی میراث فرهنگی کشور تعریف هویت ملی و اسلامی در قالب مفاهیم میراث فرهنگی کشور است خواستار تقویت ارتباط بین سازمان میراث فرهنگی با اعضای این شورا شد.

وی خاطر نشان کرد: توسعه مشارکت های مردمی و همچنین تدوین یک استراتژی فعال از دیگر انتظارات من از این شورا است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در هر موقعیتی نیازمند همکاری اندیشمندان، کارشناسان، اصحاب فرهنگی و اصحاب رسانه برای پیشبرد اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

وی خطاب به کارشناسان و اساتید دانشگاه که در جلسه حضور داشتند گفت: شما به عنوان پیشکسوت و کارشناسان برجسته نقش بزرگی در سازمان میراث فرهنگی کشور دارید از این رو ارتباط شما با این سازمان باید بیش از پیش تقویت شود.

موج

    نظرات