افزایش بی‌ضابطه اجاره بها در آستانه نوروز

افزایش بی‌ضابطه اجاره بها در آستانه نوروز

http://www.bananews.ir/افزایش بی ضابطه اجاره بها و تعیین قیمت اجاره بدون اینکه مالکان، توجیه مناسبی برای آن داشته باشند از مشکلاتی است که در روزهای پایان سال گریباگیر مستاجران شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یکی از مشکلاتی که این روزها به دلیل گرانی اجاره بها بیش از گذشته مستاجران را با نگرانی مواجه کرده است، نبود چارچوب مشخص برای تعیین اجاره بها است و با وجودی که سازمان تعزیرات با مبنا قرار دادن تعیین قیمت براساس اجاره نامه قبلی قصد داشت تا افزایش افسار گسیخته اجاره بها را کنترل کند اما همچنان مستاجران با مراجعه به بنگاه های مسکن با قیمت های متفاوتی مواجه می شوند.

در واقع برخی از مالکان، بدون ضابطه و حتی بیش از نرخ تورم، اجاره بها را تعیین می کنند و در ماههایی که بازار اجاره رونق بیشتری دارد، قیمتها را بیش از ماههای دیگر تعیین می کنند، این در حالی است که حتی برخی از آپارتمانها شرایط مناسبی هم به نسبت قیمت تعیین شده ندارند.

یکی از مستاجران در غرب تهران در گفتگو با مهر گفت: هنوز دو ماه مانده به پایان سال، صاحبخانه اعلام کرد که باید ۲۰۰ هزار تومان به اجاره اضافه کنید و مشخص نیست که این قیمت با چه معیاری محاسبه شد.

وی افزود: با وجودی که هنوز مرحله دوم هدفمندی اجرا نشده است و نرخ تورم سال آینده مشخص نیست اما صاحبخانه علت افزایش ۲۰۰ هزار تومانی اجاره بها را تورم سال آینده می داند در حالی که این قیمتها بسیار بالاست و پرداخت آن برای ما دشوار است.

مستاجر دیگری هم با تایید این موضوع به مهر، گفت: ملاکی هم برای تعیین اجاره بهای یک آپارتمان وجود ندارد، بنابراین مالکان با مراجعه به بنگاههای املاک، هر رقمی را که بخواهند تعیین می کنند.

وی بیان کرد: دریافت حقوق براساس دستمزد تعیین شده دولت، حتی نمی تواند نیمی از اجاره بها را هم تعیین کند درحالی که صاحبخانه ما هم ۲۰۰ هزار تومان به اجاره اضافه کرده است.

اجاره بها در برخی از محله های تهران

هم اکنون اجاره بها برای یک واحد ۴۰ متری در جمهوری اسکندری، یک خوابه و طبقه ۴ و عمر ۵ ساله با ۱۰ میلیون رهن و ۳۰۰ هزار تومان، اجاره داده می شود، همچنین برای ۴۰ متری و یک خوابه در خیابان آذربایجان ۲۲ میلیون تومان رهن کامل در نظر گرفته شده است.

سوئیت ۳۷ متری حوالی دانشگاه شریف زیرهمکف هم با ۱۲ میلیون تومان رهن و ۳۲۰ هزار تومان اجاره داده می شود. یک دستگاه آپارتمان ۵۰ متری در جمالزاده شمالی یک خوابه هم با ۷ میلیون رهن و ۵۵۰ هزار تومان به اجاره گذاشته شده است.

واحدی ۵۰ متری و نوساز در خیابان جیحون مالک اشتر هم ۲۳ میلیون تومان رهن کامل برای واحد خود تعیین کرده است و همین متراژ در خیابان زرگنده، یک خوابه با ۳۵ میلیون رهن کامل اجاره داده می شود.

آپارتمان ۵۰ متری دیگری در بنی هاشم شمالی زیرهمکف هم قیمت ۲۰ میلیون رهن کامل تعیین شده است و برای یکخوابه جنب اکباتان به مساحت ۵۰ متر هم ۵ میلیون رهن و ۷۰۰ هزار تومان اجاره تعیین شده است.

 

 

    نظرات