ملزم به اجرای سند صرفه‌جویی آب در استان همدان هستیم

ملزم به اجرای سند صرفه‌جویی آب در استان همدان هستیم

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی فرزاد" با بیان اینکه استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است، مطرح کرد: از سوی دیگری، موضوع اشتغال و بیکاری و فشارهای اجتماعی بر دوش مسئولان استانی است بدین سان، بایستی بحث‌های اشتغال را در استان توسعه دهیم، یکی از این بخش‌ها، بخش صنعت است.
استاندار همدان با اشاره به اینکه تضمین برای تامین این بخش باید برای ما مشخص باشد، گفت: نمی‌توانیم سرمایه گذار را بیاوریم و از او بخواهیم که صنعت را راه بیندازد ولی آب نداشته باشیم.
این مسئول با تاکید بر اینکه تقاضا داریم مجموعه وزارت نیرو، مقداری با نگاه مثبت در این قسمت پیش روند، خاطرنشان کرد: ما خود را مکلف می‌دانیم که صرفه‌جویی در مصرف آب را در پیش بگیریم، اما این اختیار را به ما بدهید که همراهی و همکاری و پشتیبانی را از ما داشته باشید که الگوی کشت و روش‌های کشت را تغییر دهیم.
وی با تصریح بر اینکه با این روند می‌توان در مسیر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش راندمان تولید، کاهش بیکاری و افزایش اشتغال در استان پیش رفت، اظهار کرد: خود را ملزم به اجرای سند یا برنامه صرفه‌جویی پیش‌بینی شده از سوی دستگاه‌ها که در این جلسه عنوان شد، می‌دانیم.
قاسمی فرزاد ادامه داد: اما آن چه که برای ما مهم تر است، و آن چه که باید برای برون رفت از مشکلات آبی در پیش گرفته شود، برنامه ای مدون و متقن است؛ ضمن این که تامین و امنیت غذایی را به عنوان یک مسئله مهم می دانیم و از سویی، بحث های اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، خدمات و حتی گردشگری برایمان اهمیت ویژه ای دارد.
استاندار همدان با تصریح بر اینکه بایستی در زمینه کشاورزی دقت نظر شود چراکه بیشترین میزان مصرف آب در استان در بخش کشاورزی است، اظهار کرد: به جهت اینکه میزان بهره وری و راندمان در این بخش بالا رود در نظر داریم تا برنامه ای گسترده ای را در تغییر الگوی کشت ایجاد کنیم.
وی در این راستا به کشت محصولات پرآب بر در استان مانند سیب زمینی و یونجه اشاره کرد و افزود: این بحث بایستی در استان تغییر و به سمت کشت محصولات کم آب بر مانند زعفران، کلزا، رازیانه و غیره برویم تا میزان بهره وری ارتقا و میزان مصرف آب کاهشی باشد.
استاندار همدان با تاکید بر ضرورت توجه به کشت های گلخانه ای در این راستا خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه میزان مصرف آب کاهش پیدا کند، برایمان ارتقای راندمان و اشتغالزایی هم مهم است.
قاسمی فرزاد خطاب به مسئولان مربوطه استانی در سازمان‌های جهادکشاورزی، وزارت نیرو، محیط زیست گفت: بایستی در رابطه با این طرح‌ها و برنامه‌ها ما را کمک کنید، استعلام‌هایی که به دستگاه‌های مربوطه می‌رود، باید متناسب با این تصمیمات باشد.
وی با تاکید بر لزوم توجه به کشت جایگزین خاطرنشان کرد: تاکید و تشویق ما بر کشت‌های گلخانه‌ای به‌جای کشت‌های سنتی و زراعی  است.

صرفه‌جویی 269 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی تا افق 1405
منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: در سال‌های 1399 تا 1405، سهم آب زیرزمینی برای صرفه‌جویی در استان همدان برابر 269 میلیون مترمکعب است.
وی در جلسه بررسی عملکرد برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان همدان که به‌صورت ویدئو کنفرانس با مدیریت منابع آب کشور برگزار شد، مطرح کرد: در فاز اول برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده جهت صرفه‌جویی در مصرف منابع آب زیرزمینی، در سال‌های 1399 تا 1405، سهم آب زیرزمینی برای صرفه‌جویی در استان همدان برابر 269 میلیون مترمکعب است که در این راستا اقداماتی بایستی از سوی شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان به انجام می‌رسید.
وی با بیان اینکه در این راستا 196 میلیون مترمکعب یعنی حدود 73 درصد برنامه‌ها برای کاهش مصرف منابع آب زیرزمینی در فاز اول جزو برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای همدان است، گفت: 72.2 میلیون مترمکعب یعنی حدود 27 درصد مربوط به سهم کاهش برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان بوده است.
ستوده ادامه داد: در بخش صرفه‌جویی مصرف آب کشاورزی از منابع آب سطح سطحی نیز برنامه‌ریزی‌ها روی 29.5 میلیون مترمکعب بود که از این میزان 93.5 درصد مربوط به برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان همدان و مابقی مربوط به سازمان جهاد کشاورزی استان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان تشریح کرد: برنامه کاهش برداشت از آب‌های سطحی و زیرزمینی در فاز اول یعنی سال 1399 تا 1405 برابر 310 میلیون مترمکعب مصوب شده که شامل تقریباً 269 میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی زیرزمینی، 5 برنامه شرکت آب منطقه‌ای و 11 برنامه سازمان جهاد کشاورزی، 29.6 میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی سطحی نیز دو برنامه از سوی شرکت آب منطقه‌ای و یک برنامه از سوی سازمان جهاد کشاورزی تعریف شده است.
وی ادامه داد: در بخش شرب و بهداشت 1.9 میلیون مترمکعب کاهش یعنی یک درصد مدنظر است که در این راستا 5 برنامه از سوی شرکت آبفای استان و جایگزینی پساب با آب‌های متعارف نیز شامل 9.7 میلیون مترمکعب کاهش با سه برنامه مشترک شرکت آب منطقه‌ای و آبفای استان در پیش گرفته شده است.
این مسئول با بیان اینکه در فاز دوم (از سال‌های 1405 تا 1410)، این برنامه نیز 407 میلیون مترمکعب کاهش آب به ویژه در بخش منابع آب زیرزمینی استان مصوب شده است، خاطرنشان کرد: در این راستا نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.
وی در ادامه به برنامه‌های این شرکت در راستای اصلاح و تمدید پروانه چاه‌های کشاورزی، تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز فرم یک و فرم پنج، نصب کنتورهای هوشمند آب و برق روی چاه‌های مجاز، اشاره کرد و افزود: در مجموع، طبق برنامه در بخش کشاورزی در بحث استفاده از آب‌های زیرزمینی، سهم شرکت آب منطقه‌ای 269 میلیون مترمکعب است که از این میزان، 132.5 میلیون مترمکعب آن تاکنون محقق شد.
ستوده در ادامه این جلسه به پیش‌روی جایگزینی پساب‌ها به جای آب‌های متعارف اشاره کرد و گفت: قرار است با جایگزینی این پساب به جای چاه‌ها، 9.7 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شود که حدود 0.6 میلیون مترمکعب است اما در 6 ماهه دوم سال این عدد جهش خوبی خواهد داشت و پتروشیمی هگمتانه به جای چاه‌هایش از این پساب استفاده خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در این راستا گفت: در مجموع، از 309 میلیون مترمکعب صرفه جویی در استان همدان 130.5 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شده که برابر 43.7 درصد است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات