توصیه های مرکز بهداشت استان اصفهان به شهروندان در خصوص آلودگی هوا

توصیه های مرکز بهداشت استان اصفهان به شهروندان در خصوص آلودگی هوا

توصیه های مرکز بهداشت استان به شهروندان در پی افزایش غلظت آلاینده های هوا از سه شنبه نهم تا پنجشنبه یازدهم آذر در کلان شهر اصفهان

به گزارش«پارما» از مرکز بهداشت استان اصفهان؛ بر اساس اطلاعیه هواشناسی سطح زرد شماره 39 مورخ 1400/9/7 مبنی بر پایداری هوا، وارونگی دما، سکون هوا و عدم ورزش باد مناسب و افزایش غلظت آلاینده های هوا از اواسط روز سه شنبه نهم آذر تا روز پنجشنبه یازدهم آذر در کلان شهر اصفهان و شهرهای صنعتی و پرجمعیت و با توجه به سنجش های بعمل آمده، پیش بینی می گردد میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و در ساعات اولیه روز در شرایط ناسالم برای عموم قرار گیرد.

لذا جهت کاهش اثرات ناشی از آلاینده های هوا بر سلامت جامعه، لازم است شهروندان گرامی نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی زیر دقت نظر داشته باشند:

- خودداری از هر گونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.

- شهروندان محترم تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند .

- بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند .

- کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری نمایند .

- نوشیدن مایعات بویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شست و شوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود .

- افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه های آسیب پذیر هستند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می شود از تردد در محیط های باز خودداری نمایند.

- ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه داشته و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند .

- هنگام آلودگی هوا از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.

- ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود. لذا ماسک های ویژه‌ای که با عنوان P1 و P2 (ترجیحا بدون سوپاپ به دلیل شیوع کرونا) که در داروخانه ها وجود دارد برای این شرایط تا حدی مناسب است مخصوصا برای کسانی که مجبورند در فضای باز فعالیت نمایند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات