اولویت وزارت نیرو تامین برق داخل کشور است

اولویت وزارت نیرو تامین برق داخل کشور است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی مشهدی" گفت: در حال حاضر تبادل انرژی داریم به گونه‌ای که از سه کشور برق را وارد و به سه یا چهار کشور برق صادر می‌کنیم. مجموع تبادل انرژی ما حدود یک درصد از کل مصرف انرژی روزانه کشور است که تاثیری روی مصرف کل برق ندارد. آن چیزی که در این فصل محدودیت ایجاد می‌کند، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و تامین سوخت است.
رجبی مشهدی اظهار داشت: در حال حاضر مصرف بخش خانگی و تجاری در این روزها حدود 600 میلیون متر مکعب در روز برآورد شده که در مواقعی بیشتر هم می‌شود. در این روزها با کاهش مصرف، مثلا با کم کردن یک درجه‌ای دمای خانه، می‌توان حدود 6 درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کرد. کاهش مصرف انرژی با تغییر عادات غلط کار سختی نیست و می‌توان حتی با 10 درصد کاهش مصرف، در تامین گاز و برق همه هموطنان سهیم شد.
وی افزود: در حال حاضر مصرف حدود 85 درصد از مشترکان برق پایین‌تر از الگوی مصرف است و فقط 15 درصد پرمصرف هستند و از این 15 درصد، دو درصد دو برابر الگوی تعیین شده مصرف می‌کنند. حتی اگر همین عده کم هم رعایت کنند، می‌شود برق همگان را تامین کرد؛ یعنی می‌شود با یک همکاری در فصل سرد، حتی از روشنایی معابر خیابانی هم کم نکرد. مشترکان بدانند که خاموش کردن حتی یک لامپ می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.
سخنگوی صنعت برق در خصوص مصرف انرژی در بانک‌ها و ادارت نیز گفت: در خصوص مصرف بخش اداری از امروز نظارت‌های ما افزایش می‌یابد. بخش‌های عمومی ساختمان‌ها و ادارات می‌توانند دما بیرون را داشته باشند و نیازی به دستگاه‌های گرمایشی ندارند. همچنین عایق بندی ساختمان‌ها می‌تواند 40 تا 50 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری و کاهش مصرف در ساختمان را به دنبال داشته باشد. از زمینه از هموطنان می‌خواهیم که اگر با ادارات یا بانک‌هایی روبه رو شدند که اتلاف انرژی داشتند، تذکر دهند و یا با همکاران ما در شرکت‌های توزیع با شماره 121 تماس بگیرند تا در اسرع وقت بررسی‌های لازم انجام و با این موارد برخورد شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات