طراحی نما به عنوان یک فن جدید مطرح است

طراحی نما به عنوان یک فن جدید مطرح است

http://www.bananews.ir/عضو هیئت علمی مسابقه طراحی نمای برج‌های هزاره سوم گفت: در کشورهای پیشرفته، طراحی نما در ساختمان های بلند یک فن جدید و به عبارتی یک رشته نو در مهندسی سازه محسوب می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر رسول میرقادری، با اشاره به محاسن برپایی مسابقات معماری گفت:«اصولاً من با برگزاری مسابقه موافق هستم چرا که از طریق برپایی مسابقه، می‌توان ایده های نو را شناسایی کرد.» او بر هماهنگی دقیق بین ساختار مسابقه با دیگر بخش‌های دست‌اندرکار بنا، تاکید کرد و افزود:« مثلاً تفکر پشت پیدایش مسابقه‌ای برای نمای یک بنا، نباید دور و گسسته از خود بنا باشد. چرا که نمی‌شود طراحی نما را از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده یک بنا جدا کرد. نما باید با سازه، بنا و تمامی قسمت های شکل‌دهنده یک بنا همراهی داشته باشد.»

مشاور عالی سازه برج های هزاره سوم گفت:« این برج‌ها به دلیل هندسه، شرایط اجرایی و شکل مکعب مستطیلی اش، بسیار دست طراحان نما را باز می گذارد تا اندیشه خود را با اتکا بر متریال و تکنیک صحیح، پیاده کنند و نمای خوبی ارائه نمایند. امیدوارم از راه برپایی این مسابقه، اتفاق خوشی برای این بنای شاخص در شهر تهران رخ دهد.»

میرقادری، احداث این سازه‌ها را نقطه عطفی در ساخت سازه‌های فلزی در تهران، دانست و گفت:« این سازه از نگاه صنعت، مهندسی و اجرا، جزء اولین مجموعه های مهندسی در ساختار سازه های فلزی بود که در شهر تهران پدیدار شد. و نسبت به دیگر سازه های فلزی شهر، از اهمیت بارزی برخوردار است.»

رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال‌های ۶۸ تا ۷۰، با اشاره به اهمیت نما، گفت:« هم اکنون در کشورهای پیشرفته، طراحی نما در ساختمان¬های بلند یک فن جدید و به عبارتی یک رشته نو در مهندسی سازه محسوب می شود. هر چه ساختمان بلندتر شود، تمامی مسائل آن با ساختمان های کوتاه تر متفاوت می شود. مسائلی چون تکنولوژی، عملکرد، ایمنی، آسایش و غیره. برگزاری این مسابقه هم نشان می‌دهد که کارفرمایان به این اهمیت پی برده‌اند.»

گفتنی است مسابقه طراحی نمای برج‌های هزاره سوم توسط مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران به همراه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و تعاونی مسکن آشیانه هلی کوپتر برگزار شده است. طی این مسابقه از معماران و علاقه‌مندان و صاحب‌نظران خواسته شده تا طرحی را برای نمای سازه‌های فلزی ساخته شده‌ی این برج که در بزرگراه همت جنب خیابان شیخ بهایی واقع شده، ارائه دهند. آثار رسیده، توسط هیئت داوران داوری شدند و در مراسم اختتامیه که ۹ اسفندماه، برگزار می‌شود، به سه طرح اول، دوم و سوم جوایز نقدی اهدا خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت http://www.tmts.icae.ir مراجعه کنید.

    نظرات